Różna prędkość światła w różnych kierunkach

Opublikowano: 15.05.2011 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 600

FRANCJA. Naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS – Centre national de la recherche scientifique) jako pierwsi w historii wykazali doświadczalnie, że prędkość światła poruszającego się w różnych kierunkach jest różna.

W próżni światło porusza się z prędkością 299 792 458 m/s. W latach 1970. pojawiła się teoria mówiąca, że światło poddane działaniu pola elektrycznego i magnetycznego będzie poruszało się z różną prędkością w różnych kierunkach. Dotychczas jednak nikt nie potrafił potwierdzić jej eksperymentalnie. Udało się to dopiero Francuzom.

Uczeni z CNRS zbudowali optyczną wnękę rezonansową, w której światło przechodzi przez urządzenie zawierające magnesy i elektrody. Pomiary wykazały, że w obecności pola elektromagnetycznego prędkość promieni światła biegnących w przeciwnych kierunkach jest różna, a różnica ta wynosi około 1 miliardowej metra na sekundę.

Dowód na prawdziwość teorii z lat 1970. niesie ze sobą poważne konsekwencje. Pozwoli to bowiem na dalsze dokładniejsze mierzenie anizotropii rozprzestrzeniania się światła. Być może w przyszłości uczeni będą w stanie szczegółowo badać niektóre założenia ogólnej teorii względności. Badania CNRS mogą w końcu posłużyć do zbudowania optycznych komponentów, których właściwości będą różne w zależności od kierunku padania światła.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Centre national de la recherche scientifique
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Prometeusz 15.05.2011 21:40

    Wnioski z eksperymentu Michelsona-Morley’a byly bledne, a sam eksperyment – niedokonczony. Zainteresowanym polecam poszukac… 🙂

    Pozdrawiam,
    Prometeusz

  2. stachner 15.05.2011 23:18

    Takie badania powinny być przeprowadzane w kosmosie – żeby wykluczyć wpływ ruchu obrotowego Ziemi.

  3. oporowiec 16.05.2011 06:48

    @ stachner – kolego a jak wykluczysz ruch obrotowy naszej planety wokół słońca, albo ruch obrotowy ramienia naszej galaktyki wokół jądra drogi mlecznej, albo jak wykluczysz ruchy naszej gromady lub supergromady galaktyk, wokoło bliżej niesprecyzowanego środka ciężkości? Albo jak wykluczysz przemieszczanie się struktury wszechświata które jest związane z jego rozszerzaniem? Wierz mi ale ruch obrotowy naszej planety jest jednym z ruchów o najmniejszej prędkości z wyżej wymienionych i ma najmniejsze znaczenie w tym przypadku.

  4. Crumbly 20.05.2011 22:43

    Jedna miliardowa metra na sekundę, i czego to ma niby dowodzić ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.