Linie lotnicze przygotowują się do wojny nuklearnej

Opublikowano: 17.05.2025 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 452

Linie lotnicze podejmują kroki, aby zapewnić sobie możliwość kontynuowania lotów nawet po wybuchu wojny nuklearnej.

Samoloty mogłyby nadal latać po wybuchu atomowym dzięki specjalnym polisom ubezpieczeniowym opracowywanym w celu uwzględnienia możliwości eskalacji konfliktów na Ukrainie i w Kaszmirze.

Obecne polisy, które pochodzą z lat 1950., nakazywałyby uziemienie wszystkich cywilnych samolotów na całym świecie w przypadku pojedynczego wybuchu jądrowego, wychodząc z założenia, że doprowadziłoby to do wybuchu trzeciej wojny światowej. Jednakże, ponieważ obecnie uważa się, że użycie broni jądrowej będzie raczej wiązało się z zastosowaniem tak zwanych głowic taktycznych, wykorzystywanych w ograniczonym zakresie na polu walki, branża ubezpieczeniowa opracowała plany umożliwiające kontynuowanie lotów w regionach oddalonych od stref konfliktu.

Gallagher, największy na świecie broker ubezpieczeń lotniczych, rozpoczął prace nad tym programem, gdy Władimir Putin zagroził użyciem rosyjskiej broni atomowej przeciwko Ukrainie w 2022 roku. Plany te zyskały nowy impuls w wyniku konfliktu między Indiami a Pakistanem o Kaszmir, gdzie w ciągu ostatniego tygodnia doszło do eskalacji napięć do poziomu niespotykanego od dziesięcioleci.

Nigel Weyman, starszy partner w Gallagher, powiedział, że konflikt na Ukrainie spowodował ponowne zainteresowanie polisami ubezpieczeniowymi związanymi z bronią jądrową. Powiedział: „Kiedy opracowywano treść umowy, zakładano, że każda wroga detonacja oznacza koniec wszystkiego, Armagedon. Jednak w tamtych czasach nie dysponowano taktyczną bronią jądrową, która różni się rozmiarem i siłą rażenia, a która ostatecznie jest bardzo użyteczna”.

Najnowsza generacja amerykańskiej bomby grawitacyjnej B61 wystrzeliwanej z powietrza przenosi głowicę jądrową o mocy zaledwie 0,3 kilotony. Dla porównania – bomba zrzucona na Hiroszimę w 1945 r. miała moc 15 kiloton, a pojedyncza głowica rakiety Trident II – 100 kiloton.

Podczas gdy Wielka Brytania wycofała ostatnią taktyczną broń jądrową w 1998 r., Rosja ma jej prawdopodobnie prawie 2000 sztuk. Korea Północna zaprezentowała w 2023 r. broń, którą określiła jako taktyczną, a pakistański pocisk Nasr może również przenosić głowice jądrowe przeznaczone do użytku na polu walki.

Pan Weyman powiedział: „Dlaczego na przykład linie lotnicze Air New Zealand miałyby zostać uziemione w przypadku wybuchu jądrowego w Europie, który byłby dość niewielki, choć nie dla ludzi znajdujących się w jego pobliżu? Linie lotnicze znajdują rozwiązania dla wszelkich wyzwań, przed którymi stają, takie jak bezpieczne korytarze powietrzne czy minimalna wysokość lotu, aby nie mogły ich dosięgnąć pociski ziemia-powietrze. Chmury pyłu wulkanicznego mają wpływ na duże obszary, ale świat nadal lata. Jednak kilka słów w polisie ubezpieczeniowej może unieruchomić wszystkie samoloty”.

Broker opracował plan, zgodnie z którym wybrana grupa ubezpieczycieli, wspierana przez ekspertów ds. bezpieczeństwa z firmy Osprey Flight Solutions specjalizującej się w zarządzaniu ryzykiem, oceni, gdzie linie lotnicze powinny mieć prawo latać po wybuchu jądrowym.

15-osobowa grupa, w skład której wchodzi Allianz, największy ubezpieczyciel na świecie, zbierze się w ciągu czterech godzin od wybuchu i oceni zagrożenie dla linii lotniczych w poszczególnych krajach. Plan przewiduje zapewnienie każdemu przewoźnikowi 1 mld dolarów (750 mln funtów) na samolot w ramach ubezpieczenia od ryzyka wojennego dla pasażerów i osób trzecich, w porównaniu z 2 mld dolarów lub więcej w ramach istniejących polis. Weyman powiedział, że koszt programu wyniesie mniej niż cena filiżanki kawy na pasażera, jeśli kiedykolwiek zostanie uruchomiony, co „łatwo można przenieść na ceny biletów”.

W ubiegłym roku linie lotnicze wydały około 1,3 mld dolarów na składki ubezpieczeniowe, aby pokryć nieco ponad 4 mld podróży pasażerskich, co wskazuje na obecny koszt około 33 centów na klienta.

Jak dotąd do planu przystąpiło około 100 linii lotniczych spośród około 500 na całym świecie. Według pana Weymana, około 60 linii lotniczych z Europy przystąpiło do programu, chociaż tani przewoźnicy wykazują się niechęcią.

Linie lotnicze mogą jednak zostać uziemione przez inne postanowienia ubezpieczeniowe, w tym „klauzulę wojny pięciu mocarstw”, która wyłącza ochronę ubezpieczeniową w przypadku konfliktu zbrojnego między Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi, Francją, Rosją i Chinami.

Według niektórych ekspertów branżowych klauzula ta może zostać powołana w przypadku ostrzału brytyjskich lub francuskich żołnierzy wysłanych na Ukrainę.

Źródło zagraniczne: Yahoo.com
Źródło polskie: Nieznane.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.