USA i Rosją będą współpracować w Arktyce

Opublikowano: 27.02.2025 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 737

Według osób zaznajomionych ze sprawą urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych i Rosji uznali Arktykę za możliwy obszar współpracy gospodarczej, co ma być częścią szerszego odprężenia stosunków z Moskwą.

Dyskusje obejmowały eksplorację zasobów naturalnych i szlaki handlowe, powiedzieli ludzie, którzy prosili o zachowanie anonimowości, ponieważ dyskusje są prywatne i na wczesnym etapie. Współpraca w zakresie eksploracji energii jest również postrzegana jako cel przez USA, powiedziała jedna z osób.

Temat pojawił się, gdy Trump agresywnie dążył do zakończenia wojny na Ukrainie, w tym do bezpośrednich rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Obie strony niedawno zasygnalizowały, że są otwarte na przedsięwzięcia biznesowe i współpracę, alarmując sojuszników europejskich i NATO, którzy starali się odizolować Moskwę od czasu jej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę trzy lata temu.

Jak poinformował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, przedstawiciele USA i Rosji planują spotkać się w czwartek w Stambule, aby omówić kwestię przywrócenia dotychczasowego poziomu zatrudnienia w ambasadzie.

Arktyka, otoczona przez Rosję i siedem państw członkowskich NATO — USA, Kanadę oraz państwa nordyckie: Danię, Finlandię, Islandię, Norwegię i Szwecję — przyciąga w ostatnich latach coraz większą uwagę, ponieważ topnienie lodu na skutek zmian klimatycznych otwiera szlaki żeglugowe i daje możliwość eksploracji potencjalnych zasobów energetycznych i mineralnych.

Pod koniec zeszłego roku Pentagon opublikował nową Strategię Arktyczną, która podkreśliła ryzyko współpracy Chin i Rosji w regionie. Zgodnie z polityką ery Bidena, USA miały na celu zwiększenie gotowości militarnej i nadzoru w Arktyce w odpowiedzi na „rosnące porozumienie” między Moskwą a Pekinem.

Chiny w ostatnich latach coraz bardziej skupiały się na Arktyce, ogłaszając się w 2018 r. „państwem bliskim Arktyki” i rozwijając interesy w rybołówstwie, energetyce i transporcie w regionie. Perspektywa nowych szlaków żeglugowych jest postrzegana jako kluczowa dla strategii Pekinu, która przewiduje Polarny Jedwabny Szlak łączący Azję Wschodnią, Europę Zachodnią i Amerykę Północną.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.