Jony srebra w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

Opublikowano: 26.01.2025 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 962

Zespół z udziałem wrocławskich naukowców wykazał, że jony srebra wprowadzone do hydroksyapatytu, biomateriału wykorzystywanego w stomatologii, zmniejszają ryzyko infekcji. Wyniki badań zespołu opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Wyniki badań opisano w artykule zatytułowanym „Effect of silver ion and silicate group on the antibacterial and antifungal properties of nanosized hydroxyapatite” – przekazała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz.

Naukowcy, a wśród nich dr hab. inż. Rafał Ogórek i dr Agata Piecuch z Zakładu Mykologii i Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, skupili się na poprawie właściwości przeciwdrobnoustrojowych modyfikowanych biomateriałów na bazie hydroksyapatytu wapnia z domieszkami jonów srebra.

Hydroksyapatyt wapnia — jak wskazano w komunikacie wrocławskiej uczelni — to główny składnik mineralny kości i zębów, znajdujący zastosowanie w implantologii oraz stomatologii, wspomagający regenerację kości oraz leczenie ubytków kostno-zębowych.

Wprowadzenie biomateriałów na bazie hydroksyapatytu wapnia do tkanki kostnej wymaga ingerencji chirurgicznej, co – jak zaznaczono – niesie ze sobą ryzyko wystąpienia infekcji.

Zespół z udziałem wrocławskich naukowców udowodnił, że jony srebra uwalniane z hydroksyapatytu wapnia skutecznie hamują rozwój bakterii gram-dodatnich, gram-ujemnych oraz drożdży i tym samym redukują ryzyko rozwinięcia się potencjalnych infekcji.

„Te obiecujące wyniki będą podstawą do dalszych eksperymentów skupionych na badaniu aktywności biologicznej wobec micromycetes i bakterii biomateriałów na bazie hydroksyapatytu wapnia domieszkowanych i współdomieszkowanych jonami metali szlachetnych. Ich celem jest opracowanie najlepiej działających biomateriałów modyfikowanych strukturalno-morfologicznie oraz ich stężeń” – podano w komunikacie.

W badaniach naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego współpracowali z zespołem prof. dr hab. Rafała Wiglusza (dr Nataliia D. Pinchuk, mgr Natalia Charczuk, dr Paulina Sobierajska, dr Sara Targonska), który reprezentuje Instytutu Niskich Temperatur, PAN we Wrocławiu, Politechnikę Śląską w Gliwicach oraz Uniwersytet Cornella w USA. Zespół prof. Wiglusza opracował, wytworzył i scharakteryzował zmodyfikowane biomateriały na bazie hydroksyapatytu wapnia. Z kolei zespołu z Zakładu Mykologii i Genetyki Uniwersytetu Wrocławskiego (dr hab. inż. Rafał Ogórek prof. UWr i dr Agata Piecuch) zbadał ich aktywności przeciwdrobnoustrojową wobec szczepów bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych oraz wobec grzybów z rodzaju Candida.

Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. 8artosh 27.01.2025 11:21

    To zapewne ci sami wspaniali ludzie, którzy wynaleźli amalgamaty dentystyczne zawierające rtęć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.