Chiny odpowiadają na kanadyjskie cła

Opublikowano: 04.09.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1692

Chiny poinformowały we wtorek, że planują wszcząć dochodzenie antydumpingowe w sprawie importu rzepaku z Kanady, po tym jak Ottawa podjęła decyzję o nałożeniu ceł na chińskie pojazdy elektryczne. Zapowiedź spowodowała wzrost cen kontraktów terminowych na krajowy olej rzepakowy do najwyższego poziomu od miesiąca.

Kanada poszła w ślady Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej i w zeszłym tygodniu ogłosiła 100-procentowe cło na import chińskich pojazdów elektrycznych oraz 25-procentowe cło na import stali i aluminium z Chin. „Chiny stanowczo potępiają i sprzeciwiają się dyskryminacyjnym jednostronnym środkom podjętym przez Kanadę wobec importu z Chin” – powiedział rzecznik ministerstwa handlu w oświadczeniu.

Ministerstwo poinformowało, że Chiny rozpoczną również dochodzenie antydumpingowe w sprawie niektórych kanadyjskich produktów chemicznych.

Ponad połowa rzepaku produkowanego w Kanadzie trafia do Chin, największego na świecie importera nasion oleistych. Rzepak, zwany również rzepakiem w przypadku niektórych odmian, jest używany jako olej do gotowania i w szerokiej gamie produktów, w tym w paliwach odnawialnych. „Eksport rzepaku z Kanady do Chin znacznie wzrósł i podejrzewa się, że jest to dumping. W 2023 r. osiągnie on 3,47 mld USD, przy 170-procentowym wzroście wolumenu rok do roku i ciągłym spadku cen” – poinformowało chińskie ministerstwo handlu. „W związku z nieuczciwą konkurencją ze strony Kanady, chińskie krajowe sektory związane z rzepakiem nadal ponosiły straty” – czytamy w komunikacie.

Chiny importują rzepak głównie z Kanady, a także z Rosji i Mongolii. Druga co do wielkości gospodarka świata zaimportowała 5,5 mln ton rzepaku w 2023 r., o wartości 3,72 mld USD. Import z Kanady stanowił 94 proc. całości.

Dla porównania większość chińskiego eksportu pojazdów elektrycznych do Kanady pochodzi z fabryki Tesli w Szanghaju, a lokalne chińskie firmy nie są jeszcze w dużym stopniu zaangażowane w ten rynek eksportowy. Import samochodów z Chin do największego kanadyjskiego portu w Vancouver wzrósł o 460 procent w ujęciu rok do roku i w 2023 r. wyniósł 44 356 sztuk. Wtedy to Tesla rozpoczęła wysyłkę pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Szanghaju do Kanady.

Chiny wszczęły również dochodzenia dotyczące importu wieprzowiny, brandy i produktów mlecznych z Unii Europejskiej w odpowiedzi na ograniczenia eksportu chińskich pojazdów elektrycznych.

Analitycy twierdzą, że Chiny mogą zwrócić się ku Australii i Ukrainie w poszukiwaniu alternatywnych źródeł dostaw, zwłaszcza że produkcja rzepaku w Australii jest wysoka. Produkcja rzepaku w Europie ucierpiała z powodu złej pogody, a handel produktami rolnymi między Chinami a Ukrainą jest ograniczony. „Na chwilę obecną eksport rzepaku z Australii do Chin jest znikomy, wyniósł zaledwie około 500 ton od początku 2024 roku” – powiedział Houe. Import australijskiego rzepaku do Chin został ograniczony ze względu na obawy dotyczące choroby zwanej czarną nóżką.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. emigrant001 04.09.2024 15:13

    USA i EU pędzą do upadku tworząc kolejne gospodarcze absurdy, które ich pogrzebią. Chiny sobie poradzą EU niestety nie, bo nie ma lotniskowców:)

  2. pikpok 04.09.2024 17:03

    Czyli nie Chiny, a właściciela Tesli powinni objąć sankcjami.

  3. j3w 05.09.2024 09:19

    Prawidłowo, jeszcze na fotowoltaikę powinni, by skubać bardziej telewidzów 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.