Liczba wyświetleń: 4145
Na lotnisku w Katowicach doszło do zaskakującej sytuacji. Trójka dzieci posiadająca brytyjskie paszporty i polskie dowody osobiste nie została wpuszczona na pokład samolotu lecącego do Tunezji.
Pracownicy polskiej straży granicznej byli stanowczy i nie wpuścili na pokład samolotu trójki dzieci, które posiadały podwójne obywatelstwo. Powodem był fakt, że małoletni legitymowali się wyłącznie brytyjskimi paszportami.
Dzieci, które podróżowały wraz z opiekunką, napotkały na problemy na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach. Pracownicy straży granicznej uznali, że dzieci posiadający wyłącznie brytyjskie paszporty, ale podwójne obywatelstwo, nie mogą przekroczyć granicy bez polskich paszportów.
Zgodnie z polskim prawem dopuszczającym posiadanie podwójnego obywatelstwa przez obywatela polskiego, osobę taką traktuje się w taki sposób, jak gdyby miała wyłącznie polskie obywatelstwo.
W oświadczeniu Śląski Oddział Straży Granicznej poinformował: „Dzieci posiadają tylko paszporty wydane przez władze Wielkiej Brytanii oraz polskie dowody osobiste. Nie posiadają natomiast polskich paszportów uprawniających je do przekroczenia granicy”.
Niezbędny polski paszport
Zgodnie z obowiązującymi zasadami turyści posiadający obywatelstwo polskie i brytyjskie, powinni legitymować się polskim paszportem na terytorium Polski. Podobnie jak to jest w przypadku polskich obywateli, którzy nie posiadają podwójnego obywatelstwa.
W oświadczeniu Śląskiego Oddziału Straży granicznej podano: „Zgodnie z Ustawą o obywatelstwie polskim, obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec RP takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca obywatelstwo polskie”.
Innymi słowy – obywatela polskiego, mimo że posiada również inne obywatelstwo, w świetle prawa polskiego traktuje się jako (wyłącznie) obywatela polskiego. I tak też powinien się legitymować.
Podobne sytuacje, jak ta, do której doszło na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach, były już przedmiotem skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich. Jednak stanowisko polskich władz w tym względzie pozostaje niezmienne. Dlatego też osoby posiadające podwójne obywatelstwo, powinny być świadome zasad, którym podlegają.
Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk
dopełnieniem tego kuriozum jest fakt, że nie mogą zrezygnować z polskiego obywatelstwa nawet gdyby chcieli mieć tylko jedno i latać gdzie i jak chcą. Przed brexitem wystarczył dowód a tu niespodzianka:)
@emigrant001
Temat jest głębszy – jak zrzec się polskiego obywatelstwa, nie mając innego. Okazuje się, że nie można. Innymi słowy – jest się skazanym na zagładę w KL Poland, Republic of.
Przerabiane na żywo, na przykładzie bezdomnego Polaka. Któremu zamarzył się wyjazd na stałe – raz na zawsze – do Rosji, nawet za cenę obligatoryjnej służby wojskowej w rosyjskiej armii i stanięcia z bronią w ręku przeciwko Ukraińcom. Nie dało rady, musi zdychać pod polskim mostem. Nawet nie mogąc liczyć na żaden z przywilejów, którym właściciele KL Poland, Republic of, obdarowali wspomnianych Ukraińców. Na koszt jeszcze prosperujących Polaków – gwoli formalności.
A co do konkretnego przypadku na lotnisku w Katowicach. Myślę, że starczyłoby, gdyby dzieci wylegitymowały się świadectwami szczepienia przeciwko koronawirusowi, pięcioma dawkami zdaje się – jak profesorowie Szumowski i Gut przykazali.
W analogicznej sytuacji,chyba trzeba by przekroczyć drogą lądową granicę np z RFN a stamtąd lecieć na brytyjskich paszportach do Tunezji