Wyjce spadają z drzew niczym dojrzałe owoce

Opublikowano: 03.06.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 718

Intensywne fale upałów pustoszą lasy Meksyku, zmuszając wyjce do walki o przetrwanie. Setki tych naczelnych ginie, spadając z drzew niczym dojrzałe owoce.

W ostatnich tygodniach w Meksyku doszło do masowej śmierci wyjców – jednych z najbardziej charakterystycznych zwierząt tego kraju. Tylko w stanie Tabasco znaleziono co najmniej 138 martwych osobników tego gatunku. Wszystko wskazuje na to, że jest to dopiero początek tragedii, która może dotknąć te niezwykłe zwierzęta.

Sytuacja wyjców w Meksyku jest dramatyczna. Działacze na rzecz ochrony środowiska alarmują, że te naczelne dosłownie „spadają z drzew jak jabłka” z powodu nieznośnych temperatur. Część z nich udało się jeszcze uratować, ale trafiły one do klinik weterynaryjnych w stanie skrajnego wyczerpania.

Lekarze weterynarii podkreślają, że wyjce, które dotarły do nich, miały temperaturę ciała sięgającą nawet 43 stopni Celsjusza. Były „ospałe”, co wskazuje na ciężkie odwodnienie i wyczerpanie organizmu.

Meksykańskie Ministerstwo Środowiska przyznaje, że sytuacja jest poważna i wszczęło dochodzenie w tej sprawie. Urzędnicy nie wykluczają, że do masowej śmierci wyjców mogły przyczynić się również pestycydy stosowane na pobliskich polach uprawnych.

Wyjce to jedne z najgłośniejszych zwierząt na świecie. Potrafią wydawać dźwięki o natężeniu do 90 decybeli, które można usłyszeć nawet w odległości 5 kilometrów.

Według danych, na początku maja 10 miast w Meksyku ustanowiło nowe rekordy temperatur. Sytuacja ma się jeszcze pogorszyć – prognozy wskazują, że już na początku czerwca w niektórych regionach kraju temperatura może przekroczyć 45 stopni Celsjusza.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.