Liczba wyświetleń: 1636
Analiza badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD) ukazuje związki między narażeniem na niektóre powszechnie stosowane herbicydy, takie jak glifosat i 2,4-D, a funkcjonowaniem mózgu w populacji nastolatków. Opublikowane w czasopiśmie Environmental Health Perspectives badanie dotyczyło analizy moczu 519 nastolatków w wieku od 11 do 17 lat z regionu Pedro Moncayo w Ekwadorze w celu określenia stężenia tych substancji chemicznych.
Ustalono, że glifosat był obecny u 98% badanych, podczas gdy 2,4-D u 66% uczestników. Ważne jest zaznaczenie, że wyższe poziomy 2,4-D były powiązane z niższą wydajnością neurobehawioralną w różnych obszarach funkcjonowania mózgu, takich jak uwaga, kontrola hamowania, zdolność uczenia się, pamięć oraz zdolności językowe. Z kolei stężenie glifosatu korelowało głównie z niższymi wynikami w zakresie percepcji społecznej.
Obecnie obserwuje się rosnący trend w występowaniu różnych chorób przewlekłych oraz zaburzeń zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Należy zwrócić uwagę na fakt, że dane te wskazują na możliwość związku pomiędzy takim narażeniem a tymi zaburzeniami. Dr Jose Ricardo Suarez, główny autor pracy i adiunkt w Szkole Zdrowia Publicznego im. Herberta Wertheima na UCSD, zwraca uwagę na konieczność uwzględnienia neurotoksycznych substancji obecnych w środowisku jako jednego z potencjalnych czynników ryzyka.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znacząco wzrosło stosowanie herbicydów, szczególnie po wprowadzeniu genetycznie modyfikowanych roślin odpornych na te substancje. W świetle tych badań pojawia się pilna potrzeba głębszego zrozumienia długoterminowego wpływu tych substancji na zdrowie ludzi, zwłaszcza w kontekście funkcjonowania mózgu. Wydaje się, że niezbędne jest zastanowienie się nad bezpieczeństwem ich powszechnego stosowania oraz rozważenie wprowadzenia bardziej rygorystycznych środków w celu ochrony zdrowia publicznego.
Eksperci w tej dziedzinie, tak jak Dr Philip J. Landrigan, wybitny epidemiolog i pediatra, podkreślają wagę tych ustaleń. Jego zdaniem badań tych nie można lekceważyć, zwłaszcza gdy dotyczą one populacji tak wrażliwej jak dzieci i młodzież.
Podsumowując, wyniki badań przeprowadzonych przez UCSD wskazują na potencjalne ryzyko związane z narażeniem na herbicydy w kontekście funkcjonowania mózgu nastolatków. Dane te podkreślają konieczność kontynuacji badań w tym zakresie oraz przemyślenia obecnych standardów dotyczących stosowania tych substancji w celu zapewnienia ochrony zdrowia ludności.
Ilustracja: TheDigitalArtist (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Widać to doskonale po zombi chodzących chodnikami z łbami w ekranikach telefonów.
Carnivore.
Pokolenie obecnych pięćdziesięciolatków to ostatnie pokolenie ludzi inteligentnych, wychowanych i edukowanych jeszcze za czasów komuny:) Jeśli nie będzie końca świata to na pewno będzie idiokracja:)
emigrant001 – tak głęboko bym nie sięgał i nie uogólniał, jeszcze sama końcówka „trzydziestek” bywa ynteligentna, a wśród 50-latków większość to chodzący a wybory głupole przesiadujący przed telewizorami, wielu ma za sobą bogate tradycje alkoholowe.