Liczba wyświetleń: 1218
W tym tygodniu spółka Métro Média ogłosi upadłość definitywnie kończąc działalność — oznajmił w niedzielę szef wydawcy gazety w Quebecu (francuskojęzyczna prowincja w Kanadzie).
W poście na portalu „X”, znanym wcześniej jako „Twitter”, dyrektor generalny Andrew Mulé poinformował, że decyzja została podjęta po tym, jak w zeszłym miesiącu firma nagle zawiesiła działalność ponad 30 publikacji, w tym w „Journal Métro” i 16 tygodników drukowanych.
W oświadczeniu wysłanym do pracowników 11 sierpnia Mulé powiedział, że został poinformowany, że firma nie ma już płynności finansowej, aby kontynuować działalność pomimo, jak to określił, „zdrowego bilansu”. W niedzielę powiedział, że zbliżające się bankructwo stanowi „smutny epilog” jego 28 miesięcy u sterów. Firma zatrudnia obecnie około 70 pracowników, w tym około 30 dziennikarzy, których tymczasowe zwolnienia staną się trwałymi, oprócz wcześniejszych zwolnień przeprowadzonych od zeszłej zimy.
W piątek Metroland Media Group – niepowiązana z Métro Média – również ogłosiła, że będzie ubiegać się o ochronę przed upadłością i przejdzie na model wyłącznie internetowy, ponieważ jeden z największych konglomeratów medialnych w kraju zamyka tytuły informacyjne. Posunięcie to oznacza, że duże połacie Ontario stracą lokalne gazety, a ponad 600 pracowników straci pracę.
W Quebecu zamknięcie metra Métro Média stworzy „pustynię wiadomości”, co oznacza „bardzo, bardzo złe wieści dla lokalnej demokracji” – powiedział w zeszłym miesiącu The Canadian Press Patrick White, który wykłada dziennikarstwo na Université du Québec à Montréal (UQAM), podkreślając w szczególności brak raportów na temat rad gmin. Gminy Montrealu i Quebecu są odpowiedzialne za szeroki zakres usług komunalnych, w tym planowanie urbanistyczne, wywóz śmieci oraz utrzymanie lokalnych dróg i parków. Wiele gazet firmy to mini-instytucje, które od dawna służą jako archiwa. Jedna z nich, „Le Messager de Verdun”, obsługująca obszar południowo-zachodniego Montrealu, obchodziła w tym roku 110. rocznicę istnienia, powiedział profesor dziennikarstwa UQAM Jean-Hugues Roy.
Metro Media powstało w 2018 r., kiedy biznesmen z Montrealu Michael Raffoul nabył 30 publikacji, w tym bezpłatny dziennik „Métro” i 29 cotygodniowych gazet społecznych, od drukarni Transcontinental Inc. Kilka publikacji zostało już zamkniętych.
Firma podała na swojej stronie internetowej, że „Metro” ma 100 000 czytelników tygodniowo, a witrynę odwiedza prawie dwa miliony unikalnych użytkowników miesięcznie. Miesięcznie rozprowadzała łącznie 165 000 egzemplarzy swoich tygodników.
Choć Mulé podkreślał, że „nie należy szukać winowajców”. W swojej sierpniowej notatce skierowanej do pracowników wytykał burmistrz Valérie Plante, że zakazała metody dystrybucji gazet, na której opierała się działalność firmy. Od połowy maja miasto Montreal zakazało rozdawania toreb z drukowanymi ulotkami, z wyjątkiem osób, które wyraziły zgodę na ich otrzymywanie, zastępując poprzedni system, który polegał na rezygnacji. Tygodniki Metro Media były rozprowadzane za pośrednictwem pakietów ulotek zwanych w Quebecu „publisac”.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net
Tak działa socializm