Liczba wyświetleń: 2339
Departament Stanu USA zamierza zmniejszyć opłatę za zrzeczenie się obywatelstwa amerykańskiego.
Rina Bitter, asystentka sekretarza ds. konsularnych przy Departamencie Stanu, napisała oświadczenie, w którym stwierdza, że „Departament zamierza dążyć do zmiany przepisów celem zmniejszenia opłaty za przetwarzenie wniosków CLN [Certificate of Loss of Nationality – zrzeczenie się obywatelstwa amerykańskiego], z obecnej kwoty 2350 dolarów do poprzedniej opłaty w wysokości 450 dolarów”.
Poprzednia opłata ustalona została w 2010 roku, lecz później zwiększono ją ponad pięciokrotnie.
Jednak nawet przy niższych opłatach, zrzeczenie się amerykańskiego obywatelstwa pozostaje długim i skomplikowanym procesem, który dla większości osób będzie wymagał opłacenia prawnika lub księgowego.
Stany Zjednoczone są nietypowe pod tym względem, bowiem nakładają obowiązki podatkowe oparte zarówno na miejscu zamieszkania, jak i na obywatelstwie – tak więc nawet obywatele, którzy od wielu lat mieszkają za granicą i nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej w USA, muszą składać coroczne deklaracje podatkowe do Urzędu Skarbowego IRS.
Zapowiedź zmiany została przyjęta ze szczególnym zadowoleniem przez grupę Accidental Americans, „przypadkowych Amerykanów”, czyli osoby urodzone w USA, które w związku z tym mają amerykańskie obywatelstwo, ale w dorosłym życiu mają niewielki związek z USA, lub nie chcą mieć ze Stanami Zjednoczonymi i drakońskim systemem podatkowo-prawnym, nic do czynienia.
Na podstawie: TheLocal.se
Źródło: Bibula.com
W stanie wojennym gdy chcialem zrezygnowac z polskiego obywatelstwa, to napisalem o to do rady panstwa. Odpowiedzieli mi ze dopuki mieszkam w Polsce to nie moge zrzec sie obywatelstwa, i musze wyjechac za granice by tam sie go zrzec. Ale wydania mi paszportu tez odmowili.