Zmniejszenie opłaty za zrzeczenie się obywatelstwa USA

Opublikowano: 12.01.2023 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2107

Departament Stanu USA zamierza zmniejszyć opłatę za zrzeczenie się obywatelstwa amerykańskiego.

Rina Bitter, asystentka sekretarza ds. konsularnych przy Departamencie Stanu, napisała oświadczenie, w którym stwierdza, że „Departament zamierza dążyć do zmiany przepisów celem zmniejszenia opłaty za przetwarzenie wniosków CLN [Certificate of Loss of Nationality – zrzeczenie się obywatelstwa amerykańskiego], z obecnej kwoty 2350 dolarów do poprzedniej opłaty w wysokości 450 dolarów”.

Poprzednia opłata ustalona została w 2010 roku, lecz później zwiększono ją ponad pięciokrotnie.

Jednak nawet przy niższych opłatach, zrzeczenie się amerykańskiego obywatelstwa pozostaje długim i skomplikowanym procesem, który dla większości osób będzie wymagał opłacenia prawnika lub księgowego.

Stany Zjednoczone są nietypowe pod tym względem, bowiem nakładają obowiązki podatkowe oparte zarówno na miejscu zamieszkania, jak i na obywatelstwie – tak więc nawet obywatele, którzy od wielu lat mieszkają za granicą i nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej w USA, muszą składać coroczne deklaracje podatkowe do Urzędu Skarbowego IRS.

Zapowiedź zmiany została przyjęta ze szczególnym zadowoleniem przez grupę Accidental Americans, „przypadkowych Amerykanów”, czyli osoby urodzone w USA, które w związku z tym mają amerykańskie obywatelstwo, ale w dorosłym życiu mają niewielki związek z USA, lub nie chcą mieć ze Stanami Zjednoczonymi i drakońskim systemem podatkowo-prawnym, nic do czynienia.

Na podstawie: TheLocal.se
Źródło: Bibula.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stary Kulas 13.01.2023 13:02

    A z polskiego za ile można zrezygnować? Bo Chińczycy nie pozwalają na posiadanie podwójnego obywatelstwa.

  2. rici 13.01.2023 13:35

    W stanie wojennym gdy chcialem zrezygnowac z polskiego obywatelstwa, to napisalem o to do rady panstwa. Odpowiedzieli mi ze dopuki mieszkam w Polsce to nie moge zrzec sie obywatelstwa, i musze wyjechac za granice by tam sie go zrzec. Ale wydania mi paszportu tez odmowili.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.