Liczba wyświetleń: 2163
Można już oficjalnie powiedzieć, ze Elon Musk przejął w 100 procentach udziały Twittera. Prezes zarządu Bret Taylor oraz prezes Parag Agrawa; potwierdzili wcześniejsze informacje medialne.
Od czasu zakupu przez Elona Muska 9,2 proc. akcji Twittera stało się jasne, że właściciel m.in. Tesli i SpaceX będzie dążył do przejęcia większości udziałów. Ostatecznie Musk postawił sprawę na ostrzu noża i złożył propozycję przejęcia wszystkich akcji spółki. Wcześniej odrzucił miejsce w radzie dyrektorów, gdyż to zablokowało by mu możliwość przejęcie serwisu społecznościowego.
Zarówno prezes zarządu Bret Taylor oraz prezes Twittera Parag Grawal potwierdzili wcześniejsze doniesienia Bloomberga i ujawnili, że doszli do porozumienia z Elonem Muskiem.
„Firma Twitter, Inc. (NYSE: TWTR) ogłosiła dzisiaj, że zawarła ostateczną umowę, która ma zostać przejęta przez podmiot w całości należący do Elona Muska, za 54,20 dolarów za akcję w gotówce w transakcji o wartości około 44 mld dolarów. Po zakończeniu transakcji Twitter stanie się spółką prywatną” – czytamy w ogłoszeniu medialnym.
Zgodnie z warunkami umowy, akcjonariusze Twittera otrzymają 54,20 dolarów w gotówce za każdą posiadaną przez nich akcję zwykłą Twittera po zamknięciu proponowanej transakcji. Cena zakupu stanowi 38% premię w stosunku do ceny zamknięcia akcji Twittera z dnia 1 kwietnia 2022 r., czyli ostatniego dnia handlowego przed ujawnieniem przez Muska swoich około 9% udziałów w Twitterze.
Sprawę przejęcia Twittera przez Muska skomentował prezes zarządu Bret Taylor, który potwierdził że zarząd doszedł do porozumienia z najbogatszym człowiekiem na świecie.
„Zarząd Twittera przeprowadził przemyślany i kompleksowy proces oceny propozycji Elona z celowym skupieniem się na wartości, pewności i finansowaniu. Proponowana transakcja zapewni znaczną premię pieniężną i wierzymy w to to najlepsza droga dla akcjonariuszy Twittera” – powiedział Taylor.
Z kolei dyrektor generalny Parag Agrawal podkreślił jakie znaczenie ma Twitter na kształtowanie świata. „Twitter ma cel i znaczenie, które mają wpływ na cały świat. Głęboko dumny z naszych zespołów i zainspirowany pracą, która nigdy nie była ważniejsza” – zaznaczył Agrawal.
Główny bohater sensacyjnej i jednej z największych transakcji w świecie biznesu Elon Musk podkreślił, że jego celem jest zapewnienie wolności słowa, która stanowi podstawę demokracji. Zapowiedział również proces wprowadzania nowych funkcji, aby zapewnić serwisowi dalszy rozwój. Jednym z jego głównych celów jest także walka z uciążliwymi botami spamerskimi.
„Wolność słowa jest podstawą funkcjonującej demokracji, a Twitter jest cyfrowym placem miejskim, na którym debatuje się o sprawach kluczowych dla przyszłości ludzkości” – zapewnił Musk. „Chcę również, aby Twitter był lepszy niż kiedykolwiek, wzbogacając produkt o nowe funkcje, udostępniając algorytmy jako open source w celu zwiększenia zaufania, pokonując boty spamowe i uwierzytelniając wszystkich ludzi. Twitter ma ogromny potencjał – nie mogę się doczekać współpracy z firmą i społeczności użytkowników, aby go odblokować” – podkreślił nowy i całościowy właściciel Twittera.
Transakcja, która została jednogłośnie zatwierdzona przez Radę Dyrektorów Twittera, ma zostać zamknięta w 2022 r., pod warunkiem uzyskania zgody akcjonariuszy Twittera, otrzymania stosownych zgód regulacyjnych oraz spełnienia innych zwyczajowych warunków zamknięcia.
Pan Musk zabezpieczył 25,5 mld dolarów w pełni zaangażowanego finansowania dłużnego i kredytu marżowego oraz zapewnia około 21,0 mld dolarów zaangażowania kapitałowego. Nie ma warunków finansowania do zamknięcia transakcji.
Więcej informacji na temat wszystkich warunków zawartych w ostatecznej umowie transakcyjnej można znaleźć w raporcie bieżącym Twittera na formularzu 8-K, który zostanie złożony w związku z transakcją. Wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2022 r. Twitter planuje opublikować wyniki za pierwszy kwartał roku obrotowego 2022 przed otwarciem rynku 28 kwietnia 2022 r. W związku z ogłoszoną dzisiaj transakcją w toku, Twitter nie zorganizuje odpowiedniej telekonferencji.
Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Twitter.com, MediaNarodowe.com, Prnewswire.com
Źródło: MediaNarodowe.com
WM powinny w takim razie założyć konto na TW i przetestować deklarowaną wolnościowość serwisu
Szybko zweryfikujemy wolnosc slowa . Poczekamy zobaczymy. Sam jestem ciekaw
@agama
WM mają konto na Twitterze, ale po ok. 200 subskrybentach stanęło w miejscu i porzuciłem tę platformę. Tak działają ich algorytmy, że trzeba być aktywnym w społeczności by mieć z tego korzyść (np. komentować wpisy innych użytkowników). Szkoda czasu… Więcej korzyści przynosi Telegram. Zastanawiam się nad Signalem.