Liczba wyświetleń: 1499
Na księżycu Jowisza o wdzięcznej nazwie Io, po raz pierwszy odkryto struktury terenowe, które zdaniem astronomów mogą być wydmami. Artykuł na ten temat został opublikowany w magazynie „Nature Communications”.
Io jest najbliższym Jowiszowi księżycem i krąży w odległości średnio 421 800 km od jego środka i 350 300 km od jego chmur. Jego średnica jest zbliżona do ziemskiego Księżyca, ale Io wyróżnia się silną aktywnością wulkaniczną i jasnożółtą powierzchnią ze względu na wysoką zawartość siarki.
George Macdonald z Rutgers University i jego koledzy przeanalizowali dane ze statku kosmicznego Galileo, który badał system Jowisza w latach 1995-2003. Zmierzyli widoczne na obrazie struktury liniowe na powierzchni zwane grzbietami. Okazało się, że ich rozmiary i odległości między grzbietami odpowiadają wydmom w innych częściach Układu Słonecznego, w tym na Ziemi.
Wcześniej planetolodzy wierzyli, że topografia Io wynikała przede wszystkim z wyrzutów i przepływów materii z wulkanów, a tworzenie wydm było niemożliwe z powodu nadmiernie rozdzielonej atmosfery i, odpowiednio, słabych wiatrów. Naukowcy sugerują teraz, że struktury liniowe to w rzeczywistości wydmy.
To badanie wskazuje, że Io może być nowym światem wydm. Przetestowano model opisujący ruch ziaren piasku i wykazano, że rzeczywiście mogą tam powstawać wydmy. Jeśli wyniki badań potwierdzą się, oznaczałoby to, że wydmy tworzą się w znacznie szerszym zakresie warunków klimatycznych, niż sądzili naukowcy.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Proponowałbym jednak weryfikacje ,,przedrukowywanych,, wiadomości.
,,Io jest najbliższym Jowiszowi księżycem o promieniu 420 tysięcy kilometrów.,,
Zapewne jest i najbliższy, lecz o promieniu: 1 821,6 km przynajmniej według Viki.
Zapewne chodziło o ,,promień orbity,,
Autorowi nie chodziło o promień Io, tylko o promień Jowisza przedłużony do IO (promień orbity). Poprawiłem zdanie na: „Io krąży w odległości średnio 421 800 km od środka Jowisza”.
Znam Pańskie artykuły i doceniam dbałość o słowo i fakty. To wyraz szacunku dla czytelnika. Dlatego właśnie często i z przyjemnością tu bywam. Prawie codziennie. 🙂
Niestety w ,,ZnZ,, portalu popularyzującym wiedze w szerokim spektrum, brakuje najwyraźniej korekcji tak i treści własnych jak i tłumaczeń. Mimo tego pozostaje wierny ale i …….dokuczliwy ? 🙂
Zwracanie uwagi na merytoryczne błędy jest mile widziane, bo pozwalają je skorygować.
Należy zdawać sobie jednak sprawę, że chociaż bardzo się staram, to nie znam się na wszystkim – błędy, które wyłapię, poprawiam – błędy, których nie wyłapię, puszczam nieświadomie.