Księżyc Jowisza Io może mieć wydmy

Opublikowano: 22.04.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1343

Na księżycu Jowisza o wdzięcznej nazwie Io, po raz pierwszy odkryto struktury terenowe, które zdaniem astronomów mogą być wydmami. Artykuł na ten temat został opublikowany w magazynie „Nature Communications”.

Io jest najbliższym Jowiszowi księżycem i krąży w odległości średnio 421 800 km od jego środka i 350 300 km od jego chmur. Jego średnica jest zbliżona do ziemskiego Księżyca, ale Io wyróżnia się silną aktywnością wulkaniczną i jasnożółtą powierzchnią ze względu na wysoką zawartość siarki.

George Macdonald z Rutgers University i jego koledzy przeanalizowali dane ze statku kosmicznego Galileo, który badał system Jowisza w latach 1995-2003. Zmierzyli widoczne na obrazie struktury liniowe na powierzchni zwane grzbietami. Okazało się, że ich rozmiary i odległości między grzbietami odpowiadają wydmom w innych częściach Układu Słonecznego, w tym na Ziemi.

Wcześniej planetolodzy wierzyli, że topografia Io wynikała przede wszystkim z wyrzutów i przepływów materii z wulkanów, a tworzenie wydm było niemożliwe z powodu nadmiernie rozdzielonej atmosfery i, odpowiednio, słabych wiatrów. Naukowcy sugerują teraz, że struktury liniowe to w rzeczywistości wydmy.

To badanie wskazuje, że Io może być nowym światem wydm. Przetestowano model opisujący ruch ziaren piasku i wykazano, że rzeczywiście mogą tam powstawać wydmy. Jeśli wyniki badań potwierdzą się, oznaczałoby to, że wydmy tworzą się w znacznie szerszym zakresie warunków klimatycznych, niż sądzili naukowcy.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Rhumek 22.04.2022 16:23

    Proponowałbym jednak weryfikacje ,,przedrukowywanych,, wiadomości.

    ,,Io jest najbliższym Jowiszowi księżycem o promieniu 420 tysięcy kilometrów.,,

    Zapewne jest i najbliższy, lecz o promieniu: 1 821,6 km przynajmniej według Viki.

    Zapewne chodziło o ,,promień orbity,,

  2. Admin WM 22.04.2022 17:21

    Autorowi nie chodziło o promień Io, tylko o promień Jowisza przedłużony do IO (promień orbity). Poprawiłem zdanie na: „Io krąży w odległości średnio 421 800 km od środka Jowisza”.

  3. Rhumek 26.04.2022 16:34

    Znam Pańskie artykuły i doceniam dbałość o słowo i fakty. To wyraz szacunku dla czytelnika. Dlatego właśnie często i z przyjemnością tu bywam. Prawie codziennie. 🙂
    Niestety w ,,ZnZ,, portalu popularyzującym wiedze w szerokim spektrum, brakuje najwyraźniej korekcji tak i treści własnych jak i tłumaczeń. Mimo tego pozostaje wierny ale i …….dokuczliwy ? 🙂

  4. Admin WM 27.04.2022 07:55

    Zwracanie uwagi na merytoryczne błędy jest mile widziane, bo pozwalają je skorygować.

    Należy zdawać sobie jednak sprawę, że chociaż bardzo się staram, to nie znam się na wszystkim – błędy, które wyłapię, poprawiam – błędy, których nie wyłapię, puszczam nieświadomie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.