Tłum w Pakistanie zlinczował chorego psychicznie

Opublikowano: 14.02.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1704

Tłum ukamieniował 41-letniego mężczyznę. Powodem brutalnego mordu było oskarżenie o spalenie „Koranu”. Tragedia rozegrała się w pakistańskiej wiosce na wschodzie kraju – dystrykt Khanewal w prowincji Pendżab. Ofiara była chora psychicznie.

W zbiorowym linczu ważną rolę odegrał imam miejscowego meczetu, który zaalarmował mieszkańców wioski, mówiąc im, że widział mężczyznę podpalającego świętą księgę muzułmanów we wnętrzu świątyni. Policja w tej sprawie została poinformowana później.

Kiedy policjanci dotarli na miejsce zdarzenia, rozwścieczony tłum rzucał kamieniami w otoczonego mężczyznę. Policjanci próbowali pomóc ofierze, ale sami zostali zaatakowani przez mieszkańców wioski. Oficer Mohammad Iqbal został poważnie ranny, a dwaj jego koledzy odnieśli lekkie obrażenia. Zanim dotarły posiłki, tłum ukamienował mężczyznę. Ciało mężczyzny zawisło na drzewie.

Ofiara została zidentyfikowana jako Mushtaq Ahmed z pobliskiej wioski. Mężczyzna był chory psychicznie. „Ten nieszczęśliwy człowiek był niestabilny psychicznie przez ostatnie 15 lat. Rodzina mówi, że często znikał z domu na całe dnie, by żebrać. Jadł wszystko, co mógł znaleźć” – powiedział Munawar Gujjar, szef posterunku policji w Tulamba.

Obecnie policja przegląda nagrania wideo, na podstawie których próbuje zidentyfikować napastników. Do tej pory udał się zatrzymać 80 osób mieszkających wokół meczetu. Szacuje się, że w linczu wzięło udział 300 osób.

Premier Pakistanu Imran Khan wyraził swoje ubolewanie z powodu zdarzenia. Jednocześnie oskarżył policjantów o to, że „zawiedli w wykonywaniu swoich obowiązków”. Władze centralne domagają się od funkcjonariuszy specjalnego raportu w tej sprawie. „Poziom tolerancji, dla każdego, kto wymierza sprawiedliwość na własną rękę, wynosi zero. Lincz spotka się z surową odpowiedzią prawa” – napisał kilka godzin po incydencie szef pakistańskiego rządu.

Kilka miesięcy temu w podobnych okolicznościach zginał Lankijczyk, pełniący funkcję kierownika fabryki sprzętu sportowego w Sialkot w prowincji Pendżab. Pracownicy oskarżyli go o bluźnierstwo.

Publiczne samosądy osób, które rzekomo dopuściły się bluźnierstwa, są dość powszechne w Pakistanie, który uchodzi za jeden z najbardziej konserwatywnych krajów islamskich. Oskarżenia o bluźnierstwo bardzo często służą do prześladowania mniejszości religijnych i narodowych oraz załatwiania osobistych porachunków. Brutalne kary za obrażę islamu są zgodne z szariatem.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Na podstawie: ABCNews.go.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. paullenburg 14.02.2022 12:37

    Niewiele jest gorszych rzeczy niz slepy religijny fanatyzm…
    Dzicz

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.