Liczba wyświetleń: 2650
Europejskie firmy planują zastąpić gaz ziemny z Rosji paliwem, produkowanym z archeonów, organizmów jednokomórkowych, żyjących m.in. w pokładach złóż mineralnych – pisze „Bloomberg”.
„Zamiast korzystać z gazu ziemnego od pana Putina i innych, chcemy bazować na energii odnawialnej” – powiedziała Doris Haverbradl, dyrektorka firmy Electrochaea GmbH, która rozwija tę technologię. Archeony mają przetwarzać dwutlenek węgla oraz wodór i wytwarzać metan, który będzie przechowywany w naturalnych złożach podziemnych. W przyszłości zwolennicy projektu planują rozwiązać problem szkodliwych emisji do atmosfery, gdyż dwutlenek węgla będzie dostarczany z przedsiębiorstw, tworząc zamknięty obieg.
Electrochaea zbudowała już kilka obiektów demonstracyjnych w Danii, na Węgrzech i w Szwajcarii. Inne firmy, takie jak RAG Austria AG, eksperymentują w Austrii. Tym niemniej na drodze do masowego zastosowania technologia napotyka trudności. Trzeba w nią zainwestować miliardy euro, a jej realizacja potrwa kilka lat. Problemem jest również wysoki koszt produkcji zielonego wodoru. Według chemika Alexandra Kraete jest on czterokrotnie wyższy od grudniowej ceny gazu w Niemczech.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Wytwarzanie wodoru przez elektrolizę nie jest efektywne. Stanley Meyer już dawno doszedł, że lepszym sposobem jest rezonans.
Czy tytuł nie powinien mieć na końcu pytajnik?