Liczba wyświetleń: 2132
Trzech chińskich astronautów poleciało na powstającą na orbicie stację kosmiczną Tiangong, gdzie spędzą trzy miesiące. Jest to pierwsza załogowa misja kosmiczna Chin od niemal pięciu lat.
W czwartek rano rakieta nośna Long March-2F wystartowała z kosmodromu na pustyni Gobi w Chinach i wyniosła na orbitę okołoziemską statek kosmiczny Shenzhou-12 wraz z trzema astronautami. Zagraniczne media podają, że tego samego dnia dotarli do stacji kosmicznej Tiangong – po udanym dokowaniu statku Shenzhou-12, Chińczycy weszli do głównego modułu stacji, gdzie będą mieszkać przez trzy miesiące.
Chiny po raz pierwszy od prawie pięciu lat wysłały swoich astronautów w kosmos. Ich zadaniem jest kontynuowanie budowy stacji kosmicznej. Po trzech miesiącach mają wrócić na Ziemię, a na ich miejscu pojawią się kolejni. Chiny zakładają, że do końca 2022 r. zdołają podłączyć do głównego modułu stacji dwa moduły badawcze.
Stacja kosmiczna Tiangong będzie największą infrastrukturą w kosmosie, która zostanie zbudowana tylko przez jedno państwo. Będzie stanowić konkurencję wobec Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a zarazem bazę wypadową w eksploracji kosmosu, chociaż Chiny zaprosiły pozostałe państwa do współpracy. Państwo Środka jest świadome tego, że w nadchodzących latach program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dobiegnie końca. Jeśli do tego dojdzie, wtedy chińska stacja kosmiczna Tiangong będzie największym sztucznym obiektem w kosmosie.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl