Liczba wyświetleń: 1625
W porównaniu z osobami rasy kaukaskiej prawdopodobieństwo zakażenia nowym koronawirusem u przedstawicieli ras negroidalnych i mongoloidalnych jest odpowiednio dwa i pół razy większe, jak wykazało badanie, które objęło około 36 milionów pacjentów z chorobą zakaźną w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Tu nie chodzi ponoć tylko o genetykę, ale o nierówności społeczne.
Pierwsza metaanaliza związku między pochodzeniem etnicznym a wynikami klinicznymi została przeprowadzona przez naukowców z uniwersytetów w Leicester i Nottingham. Eksperci przeanalizowali ponad 1500 artykułów i zidentyfikowali dane od 18 milionów pacjentów w Wielkiej Brytanii i USA. Dane zbierano między 1 grudnia 2019 r. a 31 sierpnia 2020 r.
Naukowcy odkryli, że odsetek osób, u których wynik testu na obecność COVID-19 jest pozytywny, jest dwukrotnie większy wśród czarnych i 1,5 razy wśród mongoloidów niż wśród rasy białej. Ponadto pacjenci azjatyccy częściej niż inni są kierowani na intensywną terapię i umierają.
Według autorów badania przyczyny tego braku równowagi mają podłoże społeczne, ekonomiczne i kulturowe. Zwiększone ryzyko zakażenia wiąże się z warunkami życia i opieką medyczną przedstawicieli różnych małych grup etnicznych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Często żyją w dużych rodzinach wielopokoleniowych, mają średnio niższy poziom dochodów, gorsze warunki życia, większe jest prawdopodobieństwo zatrudnienia w przedsiębiorstwach wymagających częstego kontaktu z ludźmi.
„Istnieją wyraźne dowody na to, że zwiększone ryzyko infekcji wśród mniejszości etnicznych jest pilnym problemem zdrowia publicznego” – powiedziała Shirley Tse, główna autorka artykułu. „Musimy pracować nad zminimalizowaniem wpływu wirusa na zagrożone populacje, zapewniając szybki dostęp do zasobów zdrowotnych i zmniejszając społeczne i strukturalne nierówności, które mają wpływ na zdrowie ludzkie”.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Raczej chodzi o niski poziom witaminy D. Kolorowa skóra gorzej przyjmuje UV.
Gajowy, bardzo możliwe. Szczególnie jak się żyje w warunkach do których się nie jest przystosowanym.