Liczba wyświetleń: 590
Lekarze alarmują! Prawie co piąta osoba na świecie cierpi na grzybicę, a niemal co drugia jest jej nosicielem.
Trzeba się bardzo starać, by grzybicą się nie zarazić. Wystarczy kontakt z zakażoną kratką na basenie, ławą w saunie czy prysznic w hotelu, akademiku lub sanatorium. W takich tłumnie odwiedzanych miejscach, grzyby błyskawicznie się rozmnażają i równie szybko przenoszą na ciało osób zdrowych. Wystarczy przejść się po piasku na plaży, pójść na siłownię, do kosmetyczki, pedikiurzystki, zakładu fryzjerskiego. Wszędzie tam nasze stopy i dłonie może spotkać niemiła niespodzianka. Bardzo częste są także przypadki przejęcia
od osoby już zarażonej np. podczas przymierzania zakażonego ubrania czy obuwia w sklepie, a nawet we własnym domu, gdy któryś z domowników cierpi na tę chorobę i użytkuje wspólną wannę lub ręczniki. – Grzybicą można zarazić się także od zwierząt. Obecne na skórze psa, kota czy nawet królika grzyby mogą łatwo zainfekować naszą gładką skórę. Od kilku ostatnich lat zauważam niezmienną tendencję. Zgłasza się do mnie coraz więcej osób zainfekowanych przez grzyby z gatunku Candida. Jednak zgłaszający się pacjenci są najczęściej świadomi, iż ich stopy czy paznokcie zaatakowała właśnie grzybica. Uważam, iż ma to związek z całą masą informatorów, ulotek i gazetek, które zwiększają świadomość naszego społeczeństwa odnośnie tej choroby – informował dermatolog dr med. Andrzej Kamiński.
GDY ZAUWAŻYMY NIEPOKOJĄCE OBJAWY…
Objawy choroby są różne, w zależności od zainfekowanego miejsca. Ze względu na dużą łatwość rozprzestrzeniania się oraz dogodne warunki bytowania, które tworzy dla niej sam człowiek może dotyczyć praktycznie wszystkich narządów. Najczęściej jednak atakuje skórę, paznokcie lub włosy. Występuje cała masa objawów świadczących o rozwoju grzybicy w naszym organizmie. Są to m.in: zaburzenia trawienia, biegunki, zaparcia, częste wzdęcia brzucha, niepohamowany apetyt na słodycze i węglowodany i cukier, wyczerpanie, osłabienie, zaburzenia snu, zawroty głowy, wzmożona potliwość, infekcje, nawracające zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie pochwy, zaburzenia cyklu miesiączkowego, niewyjaśniona niechęć do współżycia płciowego, łupież, drażliwość i wszelkie stany zapalne.
LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ
Grzybica jest chorobą bardzo trudną w leczeniu, przebiegającą z licznymi nawrotami. – Ktoś, kto już raz zmagał się z tą chorobą jest na nią szczególny podatny w przyszłości – dodał dr Kamiński. Przeważnie nie jest to schorzenie groźne dla życia, ale znacznie obniża jego jakość – ogranicza możliwości towarzyskie i zawodowe, powoduje utratę pewności siebie. Może doprowadzić nawet do depresji.
Co zatem zrobić, aby grzybicy zapobiegać? – Higiena, higiena i jeszcze raz higiena – powtarza dermatolog dr med. Wiesława Paruch. Zapobiegać grzybicy można przez utrzymywanie stóp w czystości, używanie przewiewnych butów i skarpet bez włókien syntetycznych oraz unikanie stąpania bosymi stopami po powierzchniach publicznych. Jednak, gdy choroba już się pojawiła należy dbać o to, by stopy były zawsze suche i stosować farmakoterapię zaleconą przez lekarza.
Autor: Katarzyna Harmata
Źródło: Wiadomości24.pl