Liczba wyświetleń: 1055
Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych odkryła w Meksyku pierwsze podziemne kopalnie z epoki paleoindyjskiej, w których 12–10 tysięcy lat temu starożytni ludzie wydobywali ochrę.
„Pierwsza kopalnia ochry paleoindyjskiej epoki znaleziona w Ameryce przekonująco dowodzi wydobycia minerałów w trzech systemach jaskiń we wschodnim Jukatanie w okresie 2000 lat około 12–10 tysięcy lat temu” – czytamy w czasopiśmie „Science Advances”.
Na końcu plejstocenu linia brzegowa w Quintana Roo znajdowała się dalej, otwierając wejście do suchych jaskiń, z których do tej pory zbadano około siedmiu kilometrów. Najstarsze i dobrze zachowane ludzkie szczątki znalezione wcześniej w tych jaskiniach nie ujawniły naukowcom celu wykorzystania podziemnych labiryntów.
Sieć jaskiń o długości około kilometra w rejonie Tulum jest, jak odkryli naukowcy, podziemną kopalnią, w której wiele pokoleń wydobywało czerwoną ochrę – najpopularniejszy barwnik mineralny wykonany z tlenku żelaza w historii świata.
W wyniku powodzi resztki ognisk i kamiennych narzędzi ze stalagmitów, kamienne znaki orientacyjne w jaskini i inne artefakty wśród wykopalisk z pozostałościami minerałów o wysokiej czystości okazały się nietknięte.
Pomimo powszechnego i stałego stosowania ochry wśród ludów paleoindyjskich, wcześniej praktycznie nie było danych archeologicznych dotyczących poszukiwania ochry i metod jej wydobywania w obu Amerykach.
Źródło: pl.SputnikNews.com