Liczba wyświetleń: 1551
Szefowa komisji kultury Dumy Państwowej Jelena Jampolska wyszła z propozycją opracowania projektu ustawy, który zabraniałby publicznych wypowiedzi i publikacji zrównujących działania kierownictwa ZSRR i żołnierzy w latach II wojny światowej z działaniami kierownictwa i wojskowych III Rzeszy.
„Doskonale rozumieją Państwo, jakie nastroje panują teraz w Europie, pochodzą one w szczególności z Polski. Z jaką radością wielu eurodeputowanych przyjmuje te nastroje, dlatego że dewaluacja naszego Zwycięstwa jest im na rękę” – powiedziała Jampolska na posiedzeniu komitetu.
Wcześniej polski Sejm przyjął rezolucję, w której stwierdzono, że odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej spoczywa na III Rzeszy i stalinowskim Związku Radzieckim.
W związku z tym Jampolska zaproponowała, by pomyśleć o opracowaniu projektu ustawy, który wpisze do ustawy „O upamiętnieniu Zwycięstwa narodu radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej” następującą normę: „Zabrania się publicznych wypowiedzi lub publikacji zrównujących cele, decyzje i działania kierownictwa ZSRR, dowództwa i wojskowych ZSRR z celami, decyzjami i działaniami kierownictwa nazistowskich Niemiec, dowództwa i wojskowych nazistowskich Niemiec i europejskich państw osi”.
Jampolska podkreśliła, że to zaledwie wstępne ostrożne sformułowanie zmian, nad którymi pracować będą eksperci, a nie tekst projektu ustawy. Członkowie komitetu ds. kultury poparli dalsze omawianie kwestii.
Źródło: pl.SputnikNews.com
A czym różniło się sowieckie ludobójstwo od faszystowskiego?
Czy pani Jampolska może mi to wyjaśnić jak pięciolatkowi?
MrMruczek
Skalą.
W pigułce :
Katyń – 23 000 ofiar / przez 3 miesiące
Wola 1944 – ok 200 000 ofiar / przez 5 dni
Chwatit, pięciolatku ?
@SZS
Sorry, że dopiero teraz odpisuję!
No nie, zupełnie nie „chwatit”!
Podajesz fałszywe dane.
1) PW 1944: dokładna liczba ofiar nieznana, dane szacunkowe 150÷180 tysięcy w 63 dni trwania powstania;
2) Zbrodnia Katyńska 1940: operacje masowych egzekucji przeprowadzano przez około miesiąc, w okresie od marca do kwietnia 1940 po decyzji NKWD, zabito około 22 tys. polskich więźniów wojennych.
Różnice wynikają, nie z intencji, a technologii.
Ponadto pytając o różnice, nie miałem na myśli techniki, a skalę właśnie!
Stalin mordował bez różnicy obcych, ale i obywateli własnego kraju, a liczba mordów jest zbliżona, różnice są jedynie w technice mordowania. Hitlerowskie Niemcy ludobójstwo uczynili dobrze prosperującym biznesem, i jak każdy biznes jest doskonalony w celu osiągania większych zysków, a w ZSRR robienie biznesu było zakazane 🙂