Liczba wyświetleń: 707
Rosyjska delegacja otrzymała zaproszenie na uroczyste obchody 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady „Auschwitz-Birkenau”, które odbędą się 27 stycznia 2020 roku – poinformował Paweł Sawicki, rzecznik muzeum działającego na terytorium byłego obozu.
Na początku września tego roku w Polsce odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Polska nie zaprosiła na nie rosyjskiej delegacji, za to wysłała zaproszenie do wszystkich sojuszników z NATO, UE, w tym do Niemiec, państw Partnerstwa Wschodniego.
„Sytuacja wygląda tak: Muzeum informuje o planowanych uroczystościach ambasady państw UE i państw-donatorów Fundacji Auschwitz-Birkenau, do których należy też Rosja” – wyjaśnił rzecznik muzeum. „A o tym, czy państwo wyśle delegację i jaka będzie jej ranga, decyduje już każde państwo z osobna” – dodał Paweł Sawicki.
W obchodach 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau weźmie udział ponad 120 byłych więźniów i delegacje kilkudziesięciu państw – informuje biuro prasowe muzeum. „27 styczna 2020 roku uczcimy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W uroczystościach weźmie udział bardzo duża grupa byłych więźniów obozu, a także oficjalne delegacje z kilkudziesięciu krajów” – głosi komunikat. „Najważniejszymi uczestnikami święta będą byli więźniowie Oświęcimia. Liczymy na to, że 27 stycznia 2020 roku w miejscu pamięci zjawi się ponad 120 ocalałych” – wyjaśniła służba prasowa.
W uroczystościach wezmą udział delegacje z kilkudziesięciu państw świata. „Otrzymaliśmy już ponad dziesięć odpowiedzi potwierdzających przyjazd wysokich rangą delegacji, nie wszystkie są oficjalne” – zauważa muzeum.
Wcześniej sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział dziennikarzom, że Polska oczekuje spodziewa się rosyjskiej delegacji najwyższego szczebla na uroczystościach w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Amerykanie powiedzieli zapraszać, to będziemy zapraszać. Państwo teoretyczne.
A może jednak chwila refleksji, a nie Amerykanie.