Rosję zaproszono na 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz

Opublikowano: 17.10.2019 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 380

Rosyjska delegacja otrzymała zaproszenie na uroczyste obchody 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady „Auschwitz-Birkenau”, które odbędą się 27 stycznia 2020 roku – poinformował Paweł Sawicki, rzecznik muzeum działającego na terytorium byłego obozu.

Na początku września tego roku w Polsce odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Polska nie zaprosiła na nie rosyjskiej delegacji, za to wysłała zaproszenie do wszystkich sojuszników z NATO, UE, w tym do Niemiec, państw Partnerstwa Wschodniego.

„Sytuacja wygląda tak: Muzeum informuje o planowanych uroczystościach ambasady państw UE i państw-donatorów Fundacji Auschwitz-Birkenau, do których należy też Rosja” – wyjaśnił rzecznik muzeum. „A o tym, czy państwo wyśle delegację i jaka będzie jej ranga, decyduje już każde państwo z osobna” – dodał Paweł Sawicki.

W obchodach 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau weźmie udział ponad 120 byłych więźniów i delegacje kilkudziesięciu państw – informuje biuro prasowe muzeum. „27 styczna 2020 roku uczcimy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W uroczystościach weźmie udział bardzo duża grupa byłych więźniów obozu, a także oficjalne delegacje z kilkudziesięciu krajów” – głosi komunikat. „Najważniejszymi uczestnikami święta będą byli więźniowie Oświęcimia. Liczymy na to, że 27 stycznia 2020 roku w miejscu pamięci zjawi się ponad 120 ocalałych” – wyjaśniła służba prasowa.

W uroczystościach wezmą udział delegacje z kilkudziesięciu państw świata. „Otrzymaliśmy już ponad dziesięć odpowiedzi potwierdzających przyjazd wysokich rangą delegacji, nie wszystkie są oficjalne” – zauważa muzeum.

Wcześniej sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział dziennikarzom, że Polska oczekuje spodziewa się rosyjskiej delegacji najwyższego szczebla na uroczystościach w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cosmo 17.10.2019 12:23

    Amerykanie powiedzieli zapraszać, to będziemy zapraszać. Państwo teoretyczne.

  2. net 18.10.2019 09:18

    A może jednak chwila refleksji, a nie Amerykanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.