Rosję zaproszono na 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz

Opublikowano: 17.10.2019 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 33

Rosyjska delegacja otrzymała zaproszenie na uroczyste obchody 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady „Auschwitz-Birkenau”, które odbędą się 27 stycznia 2020 roku – poinformował Paweł Sawicki, rzecznik muzeum działającego na terytorium byłego obozu.

Na początku września tego roku w Polsce odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Polska nie zaprosiła na nie rosyjskiej delegacji, za to wysłała zaproszenie do wszystkich sojuszników z NATO, UE, w tym do Niemiec, państw Partnerstwa Wschodniego.

„Sytuacja wygląda tak: Muzeum informuje o planowanych uroczystościach ambasady państw UE i państw-donatorów Fundacji Auschwitz-Birkenau, do których należy też Rosja” – wyjaśnił rzecznik muzeum. „A o tym, czy państwo wyśle delegację i jaka będzie jej ranga, decyduje już każde państwo z osobna” – dodał Paweł Sawicki.

W obchodach 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau weźmie udział ponad 120 byłych więźniów i delegacje kilkudziesięciu państw – informuje biuro prasowe muzeum. „27 styczna 2020 roku uczcimy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W uroczystościach weźmie udział bardzo duża grupa byłych więźniów obozu, a także oficjalne delegacje z kilkudziesięciu krajów” – głosi komunikat. „Najważniejszymi uczestnikami święta będą byli więźniowie Oświęcimia. Liczymy na to, że 27 stycznia 2020 roku w miejscu pamięci zjawi się ponad 120 ocalałych” – wyjaśniła służba prasowa.

W uroczystościach wezmą udział delegacje z kilkudziesięciu państw świata. „Otrzymaliśmy już ponad dziesięć odpowiedzi potwierdzających przyjazd wysokich rangą delegacji, nie wszystkie są oficjalne” – zauważa muzeum.

Wcześniej sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział dziennikarzom, że Polska oczekuje spodziewa się rosyjskiej delegacji najwyższego szczebla na uroczystościach w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

Amerykanie powiedzieli zapraszać, to będziemy zapraszać. Państwo teoretyczne.

net
Użytkownik
net

A może jednak chwila refleksji, a nie Amerykanie.