Norwegia ustawowo sprzeciwia się wylesianiu

Opublikowano: 14.10.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1239

Norweski parlament zatwierdził pomysł, według którego ​​polityka zamówień publicznych nie będzie mogła obejmować produktów przyczyniających się do wycinki drzew, a w szczególności lasów deszczowych.

Wszelkie działania przyczyniające się do deforestacji na całym świecie będą wstrzymywane. Ustawę zaproponowała Komisja ds. Energii i Środowiska Parlamentu Norweskiego w ramach Planu działania na rzecz różnorodności przyrody. Główną siłą lobbingową w walce o uchwalenie planu była organizacja Rainforest Foundation Norway.

„To ważne zwycięstwo w walce o ochronę lasów” – powiedział w oświadczeniu Nils Hermann Ranum, szef polityki i kampanii w Rainforest Foundation Norway. „W ciągu ostatnich kilku lat wiele firm zobowiązało się do wspierania ochrony lasów na całym świecie. Przyłączenie się rządu do tego pomysłu jest niezwykle ważne.”

Produktami, które w największym stopniu przyczyniają się wycinki lasów deszczowych są: wołowina, olej palmowy, soja oraz drewno. Głównymi eksporterami produktów są kraje Ameryki Południowej – Argentyna, Boliwia, Brazylia, Paragwaj, lecz także Indonezja, Malezja i Papua Nowa Gwinea. Państwa te były odpowiedzialne za 40% deforestacji lasów deszczowych w latach 2000–2011.

Według WorldWatch Institute norweski rząd ogłosił pomoc finansową w wysokości 250 milionów dolarów na rzecz ochrony lasów Gujany. Kraj otrzymał pieniądze w ciągu czterech lat, począwszy od 2011 do 2015 roku.

Partnerstwo jest częścią inicjatywy ONZ „Redukcja emisji pochodzących z wylesiania i degradacji lasów”, która rozpoczęła się w 2008 r. Gujana jest wyjątkowa wśród swoich partnerów w tej inicjatywie, ponieważ w porównaniu do innych państw, lasy tego kraju nie są wycinane w masowy sposób.

Oprócz tego, w 2015 r. Norwegia wypłaciła Brazylii miliard dolarów, aby zapobiec dalszej degradacji lasów równikowych. Deforestacja brazylijskiej Amazonii zmniejszyła się o ponad 75% w ciągu ostatniej dekady, co stanowi największą pojedynczą redukcję wycinki w tym okresie. Pomoc finansowa uratowała ponad 85 tys. km2 lasów deszczowych przed wycinką.

Oprócz pomocy finansowej w kwestii ochrony lasów, Norwegia uruchomiła plan ochrony różnorodności biologicznej. Skandynawski kraj może stanowić przykład dla innych państw, które oprócz pomocy finansowej, mogą rezygnować z produktów powodujących degradację lasów deszczowych.

Autorstwo: B
Na podstawie: EcoWatch.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.