Liczba wyświetleń: 1072
„Kłamać Królowej to o jedno kłamstwo za dużo” – powiedział Pierce Morgan o Borysie Johnsonie. Piers Morgan porównał działania Borisa Johnsona do zdrady, żartując, że „w dawnych czasach zabrano go do Wieży”.
Premier został oskarżony o wprowadzanie w błąd Królowej w odniesieniu do prorogacji Parlamentu po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł dziś, że ten ruch jest „niezgodny z prawem”. W druzgocącym orzeczeniu 11 sędziów jednogłośnie zgodziło się, że pięciotygodniowe prorogowanie w okresie poprzedzającym Brexit było „nieważne i bezskuteczne”. Sędziowie odmówili stwierdzenia czy okłamał Królową, ale wielu krytyków Johnsona twierdzi, że orzeczenie jest milczącym potwierdzeniem, że wprowadził w błąd monarchę.
Pierce Morgan, dziennikarz i prezenter „Good Morning Britain” opublikował później tweeta z obrazem Johnsona z Jej Wysokością, w którym skrytykował zachowanie premiera.
Napisał: „Więc Boris Johnson uczynił królową mimowolnym wspólnikiem zbrodni! Nawet według standardów Brexit jest to niespotykane i zaskakujące”. „Boris opowiadał w swoim życiu wiele kłamstw, ale okłamywanie Królowej może okazać się jednym kłamstwem za dużo. W dawnych czasach zabrano go prosto do Wieży”. Następnie napisał na „Twitterze” kolejne zdjęcie premiera wraz z podpisem „uzasadnione zabójstwo”, a następnie pytanie: „Boris musi z pewnością zrezygnować?”.
Zgodnie z prawem brytyjskim przestępstwo nielojalności wobec Korony jest uznane jako zdrada stanu.
Co grozi za zdradę stanu w Wielkiej Brytanii? Zdrada, jako zagrażająca państwu, zwykle jest uważana za najpoważniejsze przestępstwo. Oskarżenie tradycyjnie spotyka się z najsurowszym możliwym wyrokiem. Zwykłą karą, aż do XIX wieku, było wieszanie, ciągnięcie i ćwiartowanie. Ostatnim procesem zdrady, który odbył się w Wielkiej Brytanii, był William Joyce lub „Lord Haw Haw”, który został stracony przez powieszenie w 1946 roku. Od 1998 r. i uchwaleniu ustawy o przestępstwach i zaburzeniach maksymalnym wyrokiem za zdradę w Wielkiej Brytanii jest obecnie dożywocie.
Zgodnie z prawem brytyjskim przestępstwo nielojalności wobec korony jest znane jako zdrada stanu. Zwykle uważane za najpoważniejsze przestępstwo, oskarżenie tradycyjnie spotyka się z najsurowszym możliwym wyrokiem, który jest postrzegany jako zagrażający państwu.
Aby nie zostać najkrócej panującym premierem Johnson musi pozostać na stanowisku premiera do 20 listopada. W tym dniu wyprzedzi George’a Canninga, który był premierem przez 118 dni zanim zmarł w 1827 r. Przeszedł do historii, jako najkrócej urzędujący Premier Zjednoczonego Królestwa. Canning słynie również z udziału w pojedynku z innym ministrem. Wydarzenie odbyło się o godzinie 6 rano 21 września 1809 r. W Putney Heath w południowym Londynie Do pojedynku doszło pomiędzy Canningiem, ówczesnym sekretarzem spraw zagranicznych, który wyciągnął pistolet przeciwko ministrowi wojny wicehrabiemu Castlereagh. Castlereagh był pewien, że Canning planował go zrzucić z urzędu i wezwał go na pojedynek. Pan Canning nie zastrzelił swojego kolegi, ale w zamian został ranny w udo przez Castlereagha.
Po obecnym orzeczeniu Sądu Najwyższego bukmacher Coral zmniejszył szanse na zastąpienie Borisa Johnsona w tym roku na stanowisku premiera z 2 do 1. Boris Johnson jest na stanowisku już 62 dni.
Źródło: Brytol.com