Liczba wyświetleń: 1384
Austriacki parlament zdecydował się przegłosować prawo, które zakazuje noszenia muzułmańskich chust w szkołach podstawowych. Jednocześnie ustawa nie jest wymierzona w żydowskie jarmułki czy patek zakładanych przez sikhów, ponieważ te nakrycia głowy nie zasłaniają całości włosów, a ponadto wprowadzone zmiany mają być jednoznacznym uderzeniem w „polityczny islam”.
Nowe prawo zostało przyjęte głosami koalicji chadeków z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) oraz narodowych liberałów z Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), natomiast opowiedziała się przeciwko niemu cała opozycja złożona głównie z socjaldemokratów i ugrupowań skrajnej lewicy. Tym samym muzułmańskie dziewczęta nie będą mogły nosić chust i innych tego typu nakryć głowy w szkołach podstawowych.
Rządząca centroprawica nie ukrywa, że jej głównym celem jest „uwolnienie” dziewcząt od islamskich reguł, w tym również uderzenie w „polityczny islam” poprzez promowanie integracji mniejszości religijnych z austriackim społeczeństwem. Z tego powodu tekst ustawy odnosi się do „wszelkich wpływów ideologicznych lub religijnych, które są związane z przykrywaniem głowy”. Prawo nie zakazuje jednak noszenia żydowskich jarmułek i patek sikhów, bo nie zasłaniają one całych włosów.
Przeciwnicy zmian ustawodawczych twierdzą, że prowadzą one do dyskryminacji jednej grupy religijnej, natomiast rządzący nie robią nic konkretnego w celu integracji muzułmanów ze społeczeństwem i nie reformują w tym kierunku austriackiej edukacji. Także organizacje muzułmańskie krytykują nowe prawo, stąd zapowiadają jego zaskarżenie do Sądu Konstytucyjnego.
Na podstawie: Derstandard.at, Diepresse.com.
Źródło: Autonom.pl
Jak ich nie lubiłem to się mi ta Austria zaczyna coraz bardziej podobać. Ostatnio chyba zakazali burek dorosłym kobietom, a teraz dzieciom. Miałem ich za zlewaciało państwo jak Niemcy, a tutaj proszę. Dobry znak dla Europy.
„rządzący nie robią nic konkretnego w celu integracji muzułmanów ze społeczeństwem”
Z jednej strony sprzeciwiają się ingerowaniu państwa w sposób ubierania się a z drugiej zarzucają brak działań by integrować mniejszości. Czy to mniejszości nie powinny same wykazywać chęć integracji że społeczeństwem gospodarzy?