Liczba wyświetleń: 3037
Najbardziej groźny i niebezpieczny dla ludzi i pszczół gatunek szerszenia już za kilka lat może przybyć do Polski. Zaobserwowano go już w Niemczech, a w 2004 roku osiedlił się w południowej części Francji.
Inwazja agresywnego szerszenia na Europę zaczęła się w 2004 roku we Francji, dokąd podobno trafił z transportem chińskiej porcelany. Na południu kraju co najmniej kilka owadów założyło kolonie. Od tego czasu zasięg rozprzestrzeniania się tego gatunku co roku zwiększa się o 100 km w różnych kierunkach.
W zeszłym roku szerszenie widziano w mieście Hesja w środkowych Niemczech, co wskazuje na to, że groźne azjatyckie owady mogą dostać się do Polski w ciągu najbliższych kilku lat.
Największe zagrożenie szerszenie niosą dla alergików. Ale użądlenia mogą być śmiertelne nie tylko dla osób uczulonych na ugryzienia owadów, lecz również dla odpornych na jad, ponieważ jego koncentracja może być zbyt duża. W Japonii od użądleń tych niebezpiecznych szerszeni ginie około 40 osób rocznie.
Oprócz ludzi zagrożone są również pszczoły. Co roku jedno gniazdo szerszenia azjatyckiego jest w stanie zlikwidować co najmniej 20 tysięcy pszczół rocznie.
Do naturalnych wrogów tego gatunku owadów należą sikory, kury gołoszyjki i trzmielojady, które polują na szerszenia, oraz takie pasożyty jak muchówka i nicienie. Pszczoły również mają swój sposób na walkę z nieprzyjacielem. Polega on na synchronicznym brzęczeniu, które wywołuje przerażenie u szerszeni azjatyckich.
Jednak najbardziej skuteczny sposób walki z nimi to środki owadobójcze. Najlepiej opracowali je Francuzi, którzy od lat zmagają się z inwazją agresywnych owadów. Potwierdzają jednak, że pozbyć się tych owadów już się nie da. Pułapki, które stawiają europejscy pszczelarze, nie dają rezultatów.
Naturalnie ten gatunek występuje w Kraju Nadmorskim w Rosji oraz w Południowej i Południowo-Wschodniej Azji.
Zdjęcie: Yasunori Koide (CC BY-SA 3.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com
Ba, występuje już na południu Anglii.