Liczba wyświetleń: 2577
W styczniu 2019 roku większość europejskich krajów zawiesi emisję banknotów 500 euro, idąc za przykładem Stanów Zjednoczonych, które w swoim czasie, w celu utrudnienia przekazów pieniężnych w świecie nielegalnego biznesu obracającego gotówką, uczyniły ze studolarówki „najstarszy banknot”.
W taki sposób kończy się 17-letnia historia pięciuset euro, banknotu wprowadzonego do obrotu w chwili oficjalnego przejścia krajów UE na wspólną europejską walutę — podaje francuski portal „20 minutes”.
Od 27 stycznia 2019 roku 17 z 19 narodowych banków centralnych znajdujących się w strefie euro przestanie emitować banknoty opiewające na sumę 500 euro — głosi komunikat Europejskiego Banku Centralnego (EBC).
Jednak w celu zapewnienia „płynnego przejścia i ze względów materialno-technicznych” Bank Federalny Niemiec i Austriacki Bank Narodowy będą kontynuować emisję tych banknotów do 26 kwietnia — przekazała europejska instytucja walutowa.
Jak zauważają eksperci, decyzja EBC poddawana była szerokiej krytyce w wielu krajach, zwłaszcza w Niemczech, gdzie ludzie są w dalszym ciągu uzależnieni od wykorzystywania monet i banknotów. Gwoli sprawiedliwości należy jednak dodać, że ostatnie banknoty o nominale 500 euro były wyemitowane w 2014 roku. Od tej pory popyt na nie zaspokajały banknoty znajdujące się już w obrocie i w składach banknotowych państw europejskich.
Europejski Bank Centralny uprzedził mieszkańców krajów UE i jego gości, że banknoty 500 euro będą w dalszym ciągu wykorzystywane w charakterze środka płatniczego. Mogą też zostać wymienione przez banki centralne strefy euro bez ograniczeń czasowych. W sumie w listopadzie 2018 roku w obrocie znajdowało się około 521 milionów takich banknotów. Stanowią one 2,4% wszystkich banknotów, bądź też 20% wartości tych spośród nich, które aktualnie znajdują się w obrocie.
Źródło: pl.SputnikNews.com
A coz za problem ominac to i przelac pieniadze z wirtualnego portfela na drugi wirtualny portfel lub uzywac cryptowalut?
Czas zycia walut jest ograniczony, przyszlosc rozliczen pienieznych to cryptowaluty.
@Seweryn
Już widzę, jak płacisz kryptami, gdy nie masz w zasięgu Internetu…
Albo jak Ci wyłączą na dłuższy czas prąd.
Gotówka (w przysłowiowej skarpecie), długo – długo nic , barter – do tego dążymy panie kolego.