Ostatnie dni banknotu 500 euro

Opublikowano: 02.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2417

W styczniu 2019 roku większość europejskich krajów zawiesi emisję banknotów 500 euro, idąc za przykładem Stanów Zjednoczonych, które w swoim czasie, w celu utrudnienia przekazów pieniężnych w świecie nielegalnego biznesu obracającego gotówką, uczyniły ze studolarówki „najstarszy banknot”.

W taki sposób kończy się 17-letnia historia pięciuset euro, banknotu wprowadzonego do obrotu w chwili oficjalnego przejścia krajów UE na wspólną europejską walutę — podaje francuski portal „20 minutes”.

Od 27 stycznia 2019 roku 17 z 19 narodowych banków centralnych znajdujących się w strefie euro przestanie emitować banknoty opiewające na sumę 500 euro — głosi komunikat Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Jednak w celu zapewnienia „płynnego przejścia i ze względów materialno-technicznych” Bank Federalny Niemiec i Austriacki Bank Narodowy będą kontynuować emisję tych banknotów do 26 kwietnia — przekazała europejska instytucja walutowa.

Jak zauważają eksperci, decyzja EBC poddawana była szerokiej krytyce w wielu krajach, zwłaszcza w Niemczech, gdzie ludzie są w dalszym ciągu uzależnieni od wykorzystywania monet i banknotów. Gwoli sprawiedliwości należy jednak dodać, że ostatnie banknoty o nominale 500 euro były wyemitowane w 2014 roku. Od tej pory popyt na nie zaspokajały banknoty znajdujące się już w obrocie i w składach banknotowych państw europejskich.

Europejski Bank Centralny uprzedził mieszkańców krajów UE i jego gości, że banknoty 500 euro będą w dalszym ciągu wykorzystywane w charakterze środka płatniczego. Mogą też zostać wymienione przez banki centralne strefy euro bez ograniczeń czasowych. W sumie w listopadzie 2018 roku w obrocie znajdowało się około 521 milionów takich banknotów. Stanowią one 2,4% wszystkich banknotów, bądź też 20% wartości tych spośród nich, które aktualnie znajdują się w obrocie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Seweryn 02.01.2019 15:20

    A coz za problem ominac to i przelac pieniadze z wirtualnego portfela na drugi wirtualny portfel lub uzywac cryptowalut?
    Czas zycia walut jest ograniczony, przyszlosc rozliczen pienieznych to cryptowaluty.

  2. cacor 03.01.2019 08:47

    @Seweryn
    Już widzę, jak płacisz kryptami, gdy nie masz w zasięgu Internetu…
    Albo jak Ci wyłączą na dłuższy czas prąd.
    Gotówka (w przysłowiowej skarpecie), długo – długo nic , barter – do tego dążymy panie kolego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.