Liczba wyświetleń: 2118
Ustalenia nowego raportu ONZ opublikowanego w poniedziałek, pokazują, że dziura ozonowa staje się coraz mniejsza. Bieżące zmiany są dowodem na to, co mogą osiągnąć porozumienia globalne w kwestii ochrony środowiska.
Najnowszy raport pokazuje, że stężenie substancji niszczących warstwę ozonową wciąż spada, co prowadzi do poprawy stanu warstwy od czasu poprzedniej oceny przeprowadzonej w 2014 r.
Ozon w częściach stratosfery zregenerował się o 1 do 3 procent od 2000 r. Przewidywane wskaźniki sugerują, że dziura ozonowa na półkuli północnej może całkowicie zniknąć do 2030 roku. Rokowania mówią o tym, że dziura ozonowa na półkuli południowej oraz w regionach arktycznych zniknie odpowiednio do 2030 i 2060 roku.
Oczekiwania te wynikają z uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym działań prowadzonych w ramach protokołu montrealskiego, który powstał ponad 30 lat temu. Protokół ten powstał w odpowiedzi na odkrycie, że chlorofluorowęglowodory (CFC) i inne substancje stosowane w aerozolach, zubożają warstwę ozonową.
W przyszłym roku Protokół ma zostać wzmocniony poprzez ratyfikację poprawki Kigali, która proponuje zaprzestanie produkcji lodówek i klimatyzatorów, które wymagają użycia szkodliwych gazów. Co więcej, autorzy raportu apelują, że jeśli poprawka zostanie w wdrożona, może ona również zapobiec wzrostowi globalnej temperatury na świecie.
Autorstwo: B
Na podstawie: News.un.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl