Malunki naskalne śladem nieznanej dotąd cywilizacji?

Opublikowano: 04.10.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2746

Pracujący w indyjskim stanie Maharasztra archeolodzy wpadli na trop naskalnych malunków, które według nich pozostawiła nieznana dotychczas cywilizacja. Prehistoryczne dzieła przedstawiają m.in. zwierzęta, które w Indiach nigdy nie występowały.

Jak twierdzą badacze pracujący dotychczas w okolicach miast Rajapur i Ratnagiri, tutejsze malowidła są śladami po cywilizacji dotychczas nieznanej w skali światowej. W skali światowej, bo – co warto nadmienić – niektóre z mających ponad 10-11 tys. petroglifów były kojarzone przez lokalnych mieszkańców, którzy jednak nie zdawali sobie sprawy z wagi tych dzieł.

Odkryto ich ok. 400 na terenie 52 miejscowości. Malunki przedstawiają postaci ludzkie, zwierzęta i geometryczne wzory, co według naukowców świadczy o nierolniczym charakterze cywilizacji. Zagadkowe są zwłaszcza wizerunki zwierzęce, bo przedstawiają m.in. hipopotamy i nosorożce, które nie występowały nigdy na terenie obecnego indyjskiego stanu. Świadczyć to mogło o migracji ludu, który pozostawił po sobie ślady na skałach.

Jeśli doniesienia indyjskich archeologów się potwierdzą, być może zdobędziemy nową wiedzę dot. migracji ludów (lub też gatunków zwierzęcych) w czasach prehistorycznych. Rząd indyjski postanowił jak na razie przeznaczyć 240 milionów rupii (ok. 12 milionów złotych) na dalsze badania związane z tym odkryciem.

Za historycznie pierwszą cywilizację na subkontynencie indyjskim uznaje się cywilizację doliny Indusu, która rozwijała się w latach 3300–1300 p.n.e.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Na podstawie: WP.pl, Buzz.Gazeta.pl, BBC.com
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. KubaD. 04.10.2018 16:31

    “Za historycznie pierwszą cywilizację na subkontynencie indyjskim uznaje się cywilizację doliny Indusu, która rozwijała się w latach 3300–1300 p.n.e.”
    Więc jeżeli badania genetyczne ludzi środkowej europy dowodzą, że cywilizacja pojawiła się tu około 10000 lat p.n.e., a przyszła tu z terenów Indii, to jak się to ma do informacji w cytacie zawartej?

  2. polantek 04.10.2018 21:51

    Zwyczajnie historycy pomylili (?) kierunki! Nie pierwszy i nie ostatni to raz.

  3. Xman 05.10.2018 11:14

    Polecam książkę “Nowa Księga Zakazanej Archeologii”. Facet w niej dowodzi że cywlizacje miały ze sobą kontakt na długo przed tym co dziś wmawiają nam archeologowie i historycy którzy boją wyłamać się z poza tabu na ten temat.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.