Fikcyjne bogactwo, czyli 97% niczego

Opublikowano: 31.08.2023 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Liczba wyświetleń: 3135

97% własności przedstawia poważne badania i weryfikowalne dowody dotyczące naszego systemu gospodarczego i finansowego. Jest to pierwszy film dokumentalny, który porusza tę kwestię z perspektywy Wielkiej Brytanii i wyjaśnia wewnętrzne funkcjonowanie banków centralnych oraz proces tworzenia pieniądza. Kiedy pieniądze napędzają prawie całą aktywność na naszej planecie, ważne jest, abyśmy je zrozumieli. Jednak proste pytania często są pomijane, pytania takie jak: skąd pochodzą pieniądze? Kto je tworzy? Kto decyduje o ich wykorzystaniu? I co to oznacza dla milionów zwykłych ludzi, którzy cierpią, gdy system monetarny i finansowy się załamuje? Wyprodukowany przez Queuepolitely z udziałem Bena Dysona z Positive Money, Josha Ryana-Collinsa z The New Economics Foundation, Ann Pettifor, „demaskatora HBOS” Paula Moore’a, Simona Dixona z Bank to the Future i Nicka Deardena z Jubliee Debt Campaign.

Źródło: YouTube.com


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Kazma 31.08.2023 13:36

  Prędzej czy później ludzkość będzie musiała odejść od systemu bankowego, lichwy, kredytu i pustego pieniądza bez pokrycia, ale nie wiem co musiałoby się stać, chyba jakaś apokalipsa.

 2. JedynaDroga 31.08.2023 14:46

  Jeżeli cały proces rozkładu postępował by świadomie i powolnie ludzie dogadali by się między sobą. Z drugiej strony kiedy dojdzie do nagłego odcięcie kroplówki dla pacjenta..

 3. Katana 31.08.2023 15:23

  Racja jeśli chodzi o gwałtowność. Na tym właśnie polega zło… Tzn., że to jest efektem zła (którego przyczyną jest ignorancja i pragnienie). Inaczej mówiąc: przesada (coś jest nadmierne albo niewystarczające – czego przeciwieństwem jest optymalność (stąd: optymizm)).

  //proces rozkładu postępował by świadomie i powolnie//
  Nie bardzo możnaby to sobie wyobrazić w obecnej sytuacji gdzie to ludzie unicestwiają samych siebie… Jak można świadomie szkodzić?
  Chyba, że byłoby to celowe, pozwolenie by jakieś sprawy natralnie wygasły… Ale, że wszystko czym jesteśmy – życie – miałoby świadomie się rozkładać?
  Owszem jeśli chodzi o jednostkę, wyzbytą pragnień… Można by tak wtedy powiedzieć, bo nikt takiemu nie karze się angażować w cokolwiek. Mogłaby znaleźć szczęście czy spełnienie w obserwacji procesu rozkładu.

 4. AlbertW41 31.08.2023 16:50

  Skąd pochodzą pieniądze? Kto je tworzy? Pienadze tworzy rzad lub instytucje z nimi zwiazane. Pienadze sa niczym innym jak nagroda za prace, lepsza praca wiecej pieniedzy. Jednak pienadz ktory kiedys istnial byl poparty czyms innym (zloto, mineraly, woda, ziemia, wiedza itd) dzisiejszy pieniadz oparty jest na werze. Ludzie traca wiare, rzady upadaja, prawdziwe bogactwo oparte jest na czym innym niz pustym slowie. To co dzis mamy nie ma nic wspolnego z bogactwem to nic nie znaczacy papierek cos jak obraz Pikassa.

 5. hashi 31.08.2023 19:47

  Szybka kalkulacja ilość wszystkich pieniędzy na świecie 83 bln $, dług światowy 300 bln $.
  Wniosek każdy pieniądz to dług wygenerowany z powietrza przez rzydowskich lichwiarzy który trzeba spłacić 4 krotnie. Same odsetki od tego długu pochłaniają 25% budżetów państw czyli tego co państwa rabują w podatkach. System nie do utrzymania. Długu nieda się spłacić i ciągle powiększać, więc musi być wielki reset. i ma to się odbyć do 2030 r.

 6. janpol 31.08.2023 21:34

  Zyski banków centralnych należą do skarbu danego państwa? Nooo nie, skąd oni wzięli tych fachowców? Każdy gupi przecież wie, że banki centralne należą do Rothschildów! Ale żarty na bok. Ja nie jestem “każdy gupi” i radzę obejrzeć ten film w całości i ze zrozumieniem. Dużo wyjaśnia.

  Jak uważnie i ze zrozumieniem wysłuchamy to może wreszcie zrozumiemy to co od lat piszę, aż opuszki palców bolą (albo gardło, jak przyjdzie tłumaczyć “na żywo”). Nie ważna jest forma pieniądza (i tak, jak tu twierdzą, 97% jest już w formie elektronicznej – trochę przesadzają ale kto wie?) tylko – KTO GO KONTROLUJE (!!!) i jakie przepisy obowiązują przy jego kreacji i obiegu. Jak obywatele nie chcą tej kontroli, to przejmują ją różne gnojki i cwaniaki i już. Natura nie lubi próżni!!! Także tzw. “dług publiczny” (czyli też dodruk “pustego pieniądza”, pod warunkiem, że nie przekracza określonych warunkami ram) to żaden problem (no chyba, że jest zaciągany w zagranicznych bankach komercyjnych, w gotówce, ale i ten można renegocjować), ba, przyczynia się do sprawiedliwszej redystrybucji dochodu narodowego i napędza gospodarkę! Też zrozumiemy – w czyim interesie działały różne gnojki pokroju Balcerowicza i jemu podobnych (np. tzw. “neoliberałowie” z PO i okolic, którzy kazali nam oszczędzać (polityka “trudnego pieniądza” ale kredyt frankowy? Bierz ile dadzą!!!), promowali obcy kapitał i zabrali na “przepieprzenie” NASZE pieniądze z OFE (!!!) i dlaczego NIE WOLNO dopuścić ich do władzy!!! Ani LSD czy PeeZeL bo oni w tym współuczestniczyli! Zresztą “guru” LSD, Miller zapowiedział, że będzie głosował na PO/KOD – chyba jasne?). Tzw. “dług publiczny” (oczywiście w rozsądnych granicach!) to tylko zapis księgowy, który można zmniejszyć np. poprzez “przecenę księgową” inwestycji infrastrukturalnych.

  W jednym się tylko nie zgadzam. Nadal uważam, że pieniądz fiducjarny to najlepszy wynalazek w dziedzinie pieniądza i tego należy się trzymać. Bo podstawowe zło to nie pieniądz fiducjarny tylko jego “psucie” (tu zgoda, że połączenie banków i funduszy inwestycyjnych to błąd, który wraz z praktyką “pieniądz robi pieniądz” (nie wszystkie tylko te tzw. “instrumenty pochodne”: opcje, derywaty, futures itp., itd. ale też takie bzdury jak handel emisjami itp. – o czym też już piszę od jakiegoś czasu) będzie przyczyną jakiej “grubej afery” i kryzysu). Niby frapująca idea oparcia pieniądza o kWh z OZE nie uwzględnia faktu, że najtaniej owe kWh będą produkowały kraje leżące między zwrotnikami ale będą potrzebowały kosztownej technologii z północy lub Chin i tu mamy kolejny problem: kto, ile i na kim zarobi.

 7. JedynaDroga 31.08.2023 22:48

  ” Gold is money. Everything else is credit ”

  J.P. Morgan 1912

  Złota nie da się dodrukować, w przypadku parytetu złota żeby zwiększyć ilość gotówki będącej w obiegu trzeba mieć odpowiednią ilość kruszcu zdeponowanego w banku centralnym żeby wymienić papier na metal. W takim systemie zjawisko inflacji praktycznie nie występuje. Stany Zjednoczone będące bankrutem , od kilkudziesięciu lat nie raportują o faktycznym stanie posiadania złota w swoim skarbcu. Wszystko zostało już dawno wywiezione.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.