96-letni weteran AK wygrał z niemiecką telewizją

Opublikowano: 25.03.2021 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1388

Zgodnie z wyrokiem krakowskiego sądu apelacyjnego niemiecka telewizja ZDF i UFA Fiction producent filmu „Nasze matki, nasi ojcowie” mają przeprosić za skażenie wizerunku żołnierzy Armii Krajowej. Niemcy nie zgadzają się z wyrokiem i zapowiadają apelację.

Portal Deutsche Welle poinformował, że nadawca i twórcy serialu zamierzają zapoznać się z pisemną wersją wyroku i złożyć apelację. „ZDF i UFA Fiction wyrażają ubolewanie, że sąd w Krakowie nie okazał wystarczającego poszanowania wolności sztuki” – pisze DW.

Sprawa dotyczy kontrowersyjnej sceny z trzyczęściowego cyklu ZDF, który został wyemitowany w 2013 roku. Przedstawiciel Armii Krajowej – w momencie napadu na pociąg, którym jadą więźniowie obozów koncentracyjnych – tłumaczy, dlaczego zostawił ich na pastwę losu: bo są Żydami i są gorsi niż komuniści. Kolejną sporną sceną jest obraz, na którym żołnierzom AK ludność sprzedawała żywność pod warunkiem, że do formacji nie należeli Żydzi.

„Wiele przeszedłem w swoim życiu, ale żadne z tych doświadczeń nie przygotowało mnie na konieczność obrony prawdy historycznej w sądzie. Prawda o walce Polaków wydawała mi się dotąd oczywista” – mówił Zbigniew Radłowski po wyroku w 2018 roku, od którego odwołali się wcześniej Niemcy.

Krakowski sąd apelacyjny orzekł, że producenci serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” mają przeprosić za przedstawienie w swojej produkcji AK i „sugestię, iż ta polska organizacja wojskowa miała charakter antysemicki”.

Jak informuje Polskie Radio, w krakowskim sądzie apelacyjnym zapadł wyrok w sprawie głośnego niemieckiego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, opowiadającego o losach piątki młodych Berlińczyków w czasie II wojny światowej.

Proces przeciwko producentom serialu razem ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK wytoczył 96-letni Zbigniew, który sam walczył w tej formacji.

Decyzją sądu, producenci serialu – UFA Fiction oraz ZDF, II program niemieckiej telewizji – mają przeprosić Światowy Związek Żołnierzy AK za niewłaściwe przedstawienie Armii Krajowej w produkcji.

Jak orzekł sąd, w serialu naruszono dobra osobiste związku „poprzez zidentyfikowanie polskiego oddziału partyzanckiego w wyżej wymienionym filmie jako oddziału Armii Krajowej, co rodzi nieuprawnioną sugestię, iż ta polska organizacja wojskowa miała charakter antysemicki”.

Przeprosiny mają zostać opublikowane w TVP1 oraz w niemieckich stacjach, które wyemitowały serial (ZDF, ZDFneo i Sat3) oraz na stronach internetowych ZDF i UFA Fiction.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 16, średnia ocena: 4,69 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Zohan Dvir
Użytkownik
Zohan Dvir

Miejmy nadzieję że znów nie będzie to w rogu napisane małym druczkiem lub wspomniane przez sekundę bądź dwie przed lub po reklamie mc donalda