7 tysięcy nauczycieli czeka na pieniądze za czas strajku

Opublikowano: 07.06.2019 | Kategorie: Edukacja, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 504

Kiedy społeczny fundusz strajkowy „Wspieram Nauczycieli” przekaże pedagogom zgromadzone na swoim koncie? Na jakie kwoty mogą liczyć nieuzwiązkowieni nauczyciele? Sławomir Broniarz, szef ZNP, odpowiada: szybciej niż na końcu czerwca wsparcia z pewnością nie będzie.

Od jakiegoś czasu wiadomo już za to dokładnie, ile będzie to wsparcie wynosić: każda nauczycielka, której wniosek o pomoc z funduszu zostanie pozytywnie zaopiniowany przez lokalną strukturę ZNP, otrzyma 500 zł.

Do tej pory z prośbą o takie wsparcie do związkowych oddziałów zgłosiło się co najmniej 7281 pracowników i pracownic oświaty. Termin składania wniosków był wyznaczony na 31 maja, może być tak, że nie wszystkie zgłoszenia dotarły do adresatów. Oddziały ZNP mają uporać się z opiniowaniem wniosków do 10 czerwca. Potem prześlą swoje sugestie do specjalnej związkowej komisji i dopiero w następnym kroku zacznie się dzielenie środków między nauczycieli.

Jaką kwotę ostatecznie zgromadził Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli”? To dokładnie 8 506 603 zł. W komitecie zasiadało dość zróżnicowane grono – od ludzi kultury (Olga Tokarczuk, Paweł Pawlikowski), poprzez naukowców i doświadczonych nauczycieli (Krystyna Starczewska, Jerzy Bralczyk), po publicystów (Piotr Pacewicz, Jacek Żakowski). Na liście nazwisk znalazły się nawet osoby, które w poprzednich latach absolutnie nie kojarzyły się z walką o prawa pracownicze czy godne wynagrodzenia w budżetówce – redaktor „Gazety Wyborczej” Wojciech Maziarski i szefowa organizacji pracodawców Konfederacja Lewiatan Henryka Bochniarz. Komentując ich obecność w komitecie Sławomir Broniarz powiedział portalowi „Strajk”, że dla nauczycieli ważna była deklarowana przez nich chęć bezwarunkowej pomocy, a jeśli osoby te przewartościowały spojrzenie na oświatę, to ich postawa jest tym cenniejsza.

500 zł ze społecznego funduszy otrzymają wyłącznie nauczyciele i nauczycielki, które łącznie spełnią następujące warunki: strajkowały co najmniej przez połowę protestu, czyli 9 dni, nie otrzymały za ten czas wynagrodzenia, znalazły się w trudnym położeniu materialnym i nie należały w dniu rozpoczęcia strajku do związku zawodowego. Osoby uzwiązkowione mogą ubiegać się o zapomogę w swojej organizacji zawodowej.

Strajk objął w pierwszych dniach blisko 75 proc. szkół wszystkich szczebli, w całym kraju. W każdym województwie nieczynnych była ponad połowa placówek, w rekordowym województwie kujawsko-pomorskim pracę wstrzymało blisko 88 proc. szkół. Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesił strajk 27 kwietnia, po tym, gdy rząd dał jednoznacznie do zrozumienia, że nie zamierza podejmować żadnych negocjacji z pedagogami, a zamiast tego przepchnie ekspresowo regulacje uniemożliwiające strajkującym skuteczny protest podczas egzaminów maturalnych. Formalnie strajk nie został zakończony.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.