7% Polaków nie stać na ogrzanie domu

Opublikowano: 08.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 616

Tak wynika z najnowszych danych Eurostatu. To znacznie poniżej średniej europejskiej, która wynosi prawie 9 procent. W ciągu dekady poczyniliśmy postępy.

W 2006 roku europejskie badanie dochodów i warunków życia (EU SILC) wykazało, że Polska znajduje się w czołówce państw, których obywatele deklarują, iż nie stać ich na ogrzanie domu w okresie jesienno-zimowym. Odpowiedziało tak aż 28,4 procent ankietowanych. Dekadę później, w 2016 (bo na podstawie danych z tego roku sporządzono najnowszy raport) odsetek ten spadł czterokrotnie i wynosi 7,1.

Rekordziści unijni, u których tylko 2 proc. nie ma środków na ogrzewanie, to Luksemburg i Finlandia. Na drugim końcu rankingu znajduje się Bułgaria (39 procent), za nią Grecja i Litwa (29 proc.), Cypr oraz Portugalia (po 22 proc.). Mniej więcej średnią unijną zadeklarowali Hiszpanie, Chorwaci i Węgrzy, u których wskaźnik ubóstwa energetycznego nie przekracza 10 procent.

Jest jednak druga strona optymistycznego medalu. Jak pokazał raport firmy Honeywell Home Heating Ha, opublikowany wiosną 2017, spora liczba właścicieli domów skorzystała z pożyczki (w banku bądź pożyczała pieniądze na rachunki od rodzony/przyjaciół) albo zmuszona była ogrzewać się na kredyt. Przyznało się do tego aż 26 proc. badanych właścicieli domów i mieszkań.

Z raportu wynikało też, że podobnie jest w Rumunii (26 proc.) oraz na Węgrzech (25 proc.); nieco lepiej na Słowacji (11 proc.) i w Czechach (9 proc.).

Autorstwo: WK
Zdjęcie: eugeniu (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. gajowy 09.01.2018 10:32

    Tytuł do poprawki. Z tekstu wynika że 28% Polaków nie stać na ogrzanie domu!
    A propo smogu. Widać że państwo powinno zapewnić socjalną ilość (do ogrzania małego domu) taniego (czyli dotowanego), ekologicznego ogrzewania (gazu, oleju) inaczej biedacy potrują wszystkich wokół paląc śmieci. Oprócz tego zakaz palenia śmieciami ekgzekwowany wysokimi karami!
    Prawdopodobnie trzeba by też iść dalej, przy tak dużym zwyczaju palenia śmieciami po prostu nie stosować plastików ani płyt wiórowych (bo zaraz ktoś to wrzuci do pieca) tylko szkło i surowe drewno. To znaczy butelka wody w szkle, podłogi z surowego drewna itd.
    Po zmianie zwyczajów można by przywrócić bardziej cywilizowane materiały.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.