7 kamieni i Kwiatek

Opublikowano: 01.02.2024 | Kategorie: Audycje, podcasty i vlogi

Liczba wyświetleń: 511

W czasie II wojny światowej w Józefówce w powiecie tomaszowskim za działalność partyzancką Niemcy rozstrzelali żonę i sześcioro dzieci Stanisława Greszty ps. „Kwiatek”. Świadkiem egzekucji był sołtys Tomasz Bieńko. Dziś jego wnuk Tadeusz Stanibuła przy pomocy mieszkańców wzniósł niewielki pomnik w miejscu zbrodni. W tym czasie historią rodziny Gresztów zainteresował się autor reportażu. Dokumentując upamiętnienie ofiar i zbierając wypaczone przez czas wspomnienia, odkrył nowe fakty na temat okoliczności śmierci Gresztów, jak też życiorysów pomordowanych. W audycji wypowiadają się Tadeusz Stanibuła, Maria Dobrowolska, Jerzy Dobrowolski, Bożena Maksymiak, Zdzisław Truś, Helena Warmińska, Anna Warmińska-Daniluk, a także ksiądz Dominik Chomyszyn z Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w tamtejszej gminie – Jan Dobosz.

Źródło: Radio Lublin


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.