69% Rosjan uznaje rozbiory Polski za słuszne

Opublikowano: 17.07.2020 | Kategorie: Historia, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1030

W czwartek na stronie internetowej Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zamieszczono raport z badania rosyjskiej opinii publicznej pt. „Obraz Polski w Rosji przez pryzmat sporów historycznych”. Inspiracją do przeprowadzenia badania była prowadzona od niemal roku kampania propagandowa rosyjskich władz przeciwko Polsce na gruncie polityki historycznej.

Jak napisano w raporcie, gdy Rosjanie myślą o problemach w stosunkach rosyjsko-polskich, najczęściej przychodzą im do głowy kwestie historyczne, rozmaite urazy na tym tle oraz odmienny pogląd na historię i jej interpretacje. 24 proc. ankietowanych spontanicznie uznało za problem „nieprzyjazny, wrogi stosunek Polaków”. 16 proc. pomyślało o „zaszłościach historycznych, rozbiorach, II wojnie światowej i Katyniu”. Kolejne 14 proc. wskazało na „odmienny pogląd na historię, zaprzeczanie roli Rosji”. 30 proc. ankietowanych nie potrafiło odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Inne kwestie uznane za problematyczne zebrały nie więcej niż po 6 proc. wskazań.

Za obecny stan stosunków polsko-rosyjskich Rosjanie obwiniali najczęściej stronę polską oraz obydwie strony (po 38% wskazań). Jedynie 18 proc. dostrzegło odpowiedzialność strony rosyjskiej. Badanie wykazało, że skłonność do wskazywania odpowiedzialności Polski za obecny stan stosunków rośnie wraz z wiekiem ankietowanych.

W badaniu znalazły się pytania o rozbiory Polski. Nie słyszało o nich 43 proc. ankietowanych. „Coś” słyszała niemal połowa badanych (49 proc.). Dobrą znajomość tego tematu deklarowało 6 proc. ankietowanych. Ci, którzy o rozbiorach Polski słyszeli, najczęściej prawidłowo wskazywali udział w nich Rosji (71 proc.) i Prus (60 proc.). O roli Austrii słyszało tylko 36 proc.

Zdecydowana większość Rosjan (69%) uważa, że przyłączenie ziem współczesnej Litwy, Białorusi, części Ukrainy oraz Łotwy do Cesarstwa Rosyjskiego było decyzją słuszną. O niesłuszności takiej decyzji przekonanych jest 16% badanych. – napisano w raporcie. Najczęściej negatywnie rozbiory Polski oceniali najmłodsi badani.

Ci, którzy decyzję o rozbiorach uznali za słuszną, najczęściej (47 proc.) motywowali to poszerzeniem granic Rosji. 27 proc. uważało, że zabrane ziemie „należały do Rosji”. 17 proc. wskazywało na zjednoczenie „bliskich sobie narodów”.

82 proc. respondentów zapytanych o to, które państwa ponoszą odpowiedzialność za rozpętanie II wojny światowej, wskazało na Niemcy. Na dalszych miejscach znalazły się Anglia (21 proc.), ZSRR (15 proc.), USA (15 proc.), Włochy (12 proc.), Polska (10 proc.), Austria (8 proc.) i Francja (7 proc.). Zdaniem CPRDiP można z tego wnosić, że „prowadzona w ostatnich latach rosyjska propaganda historyczna [przeciwko Polsce] zdaje się przynosić efekty”.

Kolejne pytanie wykazało, że przeważająca większość Rosjan (73 proc.) nie jest skłonna do nazywania agresją wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium Polski we wrześniu 1939 roku. Innego zdania było zaledwie 19 proc. ankietowanych. Najmłodsi uczestnicy sondażu ponad dwukrotnie częściej (29 proc.) uznawali ten epizod dziejowy za agresję od najstarszych (13 proc.). Broniąc wkroczenia ACz do Polski Rosjanie najczęściej twierdzili, że Rosja „broniła swojego terytorium”, bądź „pomagała Polsce”.

Sondaż wykazał także, iż 44 proc. Rosjan nie słyszało o zbrodni katyńskiej. „Coś” o niej słyszało 42 proc., a 12 proc. deklarowało dużą wiedzę. Zaledwie 26 proc. jako odpowiedzialne za tę zbrodnię wskazywało stalinowskie władze ZSRR. Aż 43 proc. uważało, że zrobili to Niemcy a 31 proc. nie potrafiło wskazać odpowiedzialnych.

Badanie zrealizowano w dniach 13–20 czerwca 2020 roku. Miało ono charakter pomiaru ilościowego, zrealizowanego techniką wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI), na losowo dobranej próbie 1000 dorosłych Rosjan, z użyciem numerów telefonów komórkowych i stacjonarnych. Z całością raportu można zapoznać się na stronie internetowej CPRDiP.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. LichoNiespi 17.07.2020 14:00

  Trzeba poczytac dobre historyczne ksiazki i to z kilku roznych niezaleznych zrodel azeby dobrze poznac drugom strone historii Polski. Upadek Polski zaczalsie juz po smierci ostatniego z Jagielonow , kiedy to nastal naslany ze Swecji za poparciem Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego i kleru Watykanu i tych polskich duchownych ..Jan 3 Waza.
  Pytania????Kto jest winny istnienia i rozkwitu Zakonu Krzyzackiego?
  Kto jest winny istnienia i rozkwitu panstwa Pruskiego.
  Dzieki albo przez kogo Polska stracila Dolny Slask w ratowaniu imperium Habsburgow-Austrii.
  1620 Polacy na Krymie zamiasttego co obiecywali chcieli silom narzucic katolicyzm….
  Kosciul Katolicki od 966 zawsze popieral Watykan a nie interesy polskie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.