6 programów szpiegowskich Chin

Opublikowano: 03.04.2016 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1124

George Orwell w swojej futurystycznej powieści, opisywał władzę, która całkowicie kontroluje swoich obywateli. Dzisiaj Komunistyczna Partia Chin znacznie przekroczyła reżim opisany w książce angielskiego pisarza.

1. Program Big Intelligence. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego korzysta z niego od ponad 10 lat. Jego istnienie zostało upublicznione w 2014 roku. Program pozwala na kontrolę dosłownie wszystkich obywateli, ich położenie, życiorys. Najbardziej zaskakujący jest czas oczekiwania na “prześwietlenie” jednej osoby. Media dwa lata temu informowały, że program jest w stanie znaleźć lub zlokalizować ostatnie miejsce pobytu obywatela Chin w ciągu zaledwie 4 minut. Program jest siecią, która umożliwia przeglądanie obrazów z każdej kamery na całym świecie, szczególnie w Chinach. Kamery nie muszą znajdywać się na ulicy, wystarczy że są one podłączone do wi-fi, wtedy dostęp władze chińskie mają nawet do prywatnych domów czy taksówek. Program działa szybko i sprawnie. Rząd zainwestował w niego dużą ilość pieniędzy, a kontrolę obywateli umożliwiają zainstalowane kamery. Tylko w samym mieście Chonqging (środkowe Chiny) władze zainstalowały 50 tysięcy kamer! W 2015 roku chińska policja ogłosiła, że dzięki programowi jest w stanie kontrolować ruchy wszystkich obywateli.

2. Social Credit System. Jest programem stworzonym do oceny każdej osoby. Każdy obywatel Chin jest oceniany pod względem efektywności pracy i zdolności. Ocena ta pozwala na określenie zdolności kredytowej czy nawet uzyskania pracy.

3. Internet Police. Wolność słowa, a nawet myśli jest całkowicie zakazana w Chinach. W tym kraju nie ma miejsca na sprzeciw wobec jedynej słusznej władzy. Nie ma również na niego miejsca w Internecie. Aby to najlepiej zobrazować. W 2015 roku roku organizacja Freedom House przeprowadziła badanie mające na celu sprawdzenie wolności słowa w internecie. Badanie obejmowało 65 krajów. Chiny zajęły najniższe miejsce, przed nimi znalazły się takie kraje jak Kuba czy Syria. Komunistyczna Partia Chin zatrudniła ponad 500 tys tzw. trolli internetowych, którzy dbają o dobre imię partii, państwa na forach i portalach społecznościowych. Internetowe słowne zbrodnie to takie, w których obywatel Chin promuje każdy inny ustrój poza “jedynym słusznym reprezentowanym przez Komunistyczną Partię Chin”.

4. Pre-Crime. Władze chińskie chcą stworzyć system, który miałby wykrywać dosłownie “chęć dokonania przestępstwa”. Za pomocą wnikliwej analizy informacji o obywatelach – nawet tych prywatnych – system ma za zadanie wykryć, który obywatel w najbliższym czasie będzie chciał dokonać przestępstwa. Brzmi zupełnie irracjonalnie, jednak dane jakie posiadają władzę chińskie pozwalają na oparcie systemu na podstawie statystyk.

5. Car Spying. W każdej taksówce znajduje się kamera, jej obraz jest kontrolowany przez policję. Co więcej, każdy taksówkarz zobowiązany jest do posiadania numeru identyfikacyjnego dzięki któremu cała trasa jaką pokonuje samochód jest śledzona. Usprawnia to system identyfikacyjny obywateli i ludzi przyjezdnych. W samochodach najczęściej zamontowane są również mikrofony, dzięki czemu oprócz obrazu policja ma dostęp do rozmów jakie prowadzą pasażerowie.

6. Spying on Gadgets. Afery związane z podsłuchem nie są niczym zaskakującym dla każdego polaka. W Chinach należy jednak liczyć się z faktem pełnej inwigilacji rozmów telefonicznych i wszelkich wiadomości. Oprócz telefonów, szpiegowane są inne urządzenia powszechnego użytku takie jak komputery, tablety. W 2014 roku w Hong Kongu odbył się protest przeciwko władzy. W efekcie wszyscy jego uczestnicy zostali później lub w trakcie zaatakowani. Informacje o atakach na smartfonach opublikował Michael Shaulov z firmy Lacoon Mobile Security.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: TheEpochTimes.com
Źródło: Orwellsky.blogspot.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. agama 03.04.2016 12:23

  patologia, każdego mogą się pozbyć, UE zrobi to samo + cipowanie

 2. Aaron Schwartzkopf 03.04.2016 15:32

  “Afery związane z podsłuchem nie są niczym zaskakującym dla każdego polaka.”
  Autorze drogi,
  w języku polskim nazwy narodowości piszemy z wielkiej litery!

 3. piqlis 03.04.2016 16:35

  I właśnie dlatego (widmo totalnej inwigilacji) mam nadzieje że nasze kochane słoneczko jednym super-rozbłyskiem uczyni ich (przywódców państw wprowadzających ustawowo Orwellowską wizję świata) “ślepymi, głuchymi i bezbronnymi” (pozbawionymi elektroniki, policji i wojska) śmiertelnikami, skazanymi na łaskę lub nie łaskę społeczeństwa 🙂 .

 4. radical3dom 04.04.2016 06:51

  to ja dodam że trwają prace nad IoT(internet rzeczy) gdzie każdy przedmiot ma swój adres IPv6 i może być śledzony. IoE(internet wszystkiego) nie tylko rzeczy ale ludzie, procesy(czynności) i cokolwiek sobie możesz wyobrazić będzie śledzone za pomocą wielkich baz danych i superkomputerów je obrabiających(BEAST w Brukseli).
  https://www.oracle.com/solutions/internet-of-things/
  http://ioeassessment.cisco.com/
  Zapraszam też do obejrzenia:
  dailymotion.com/radical3dom

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.