6 humorystycznych podejść do duchowości

Opublikowano: 25.12.2022 | Kategorie: Paranauka, Publicystyka, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1973

Jak można interpretować nasz świat fizyczny i duchowy? Zapraszam cię do podróży po sześciu najpopularniejszych prądach doktrynalnych, które przez wieki wypracowała ludzkość…

1. Ezoteryka

Jesteś w ciemnym pokoju i szukasz po ciemku czarnego kota, którego w dodatku tam w ogóle nie ma. Co chwila wydaje ci się, że w końcu go znalazłeś, ale gdy tylko się do niego zbliżasz, to rozpływa się on jak fatamorgana.

2. Religia

Szukasz tego czarnego kota po ciemku, nie znajdujesz go, ale głosisz co chwila: Znalazłem kota! Kot jest prawdziwy! Ale tylko kot z mojego pokoju! Wasze koty są fałszywe, to tak naprawdę psy w kocim przebraniu!

3. Filozofia

Szukasz tego kocura za pomocą latarki. Latarka to nauka. Nie znajdujesz go i masz depresję, albo popadasz w skrajną postać nihilizmu i relatywizmu. No i przede wszystkim musisz każdemu konieczne powiedzieć, że kot to bujda na resorach i nie istnieje!

4. Okultyzm

Jesteś w tym pokoju i co chwila głosisz: Jestem kotem! Jestem tym kotem!

5. Gnostycyzm

Dlaczego mam niby szukać tego zwierzaka lub robić cokolwiek innego w tej dziurze? Kto mnie wrzucił do tego ciemnego zadupia i z jakiej racji? Kto tutaj zgasił światło i rozpoczął erę wiecznej nocy? Co jest poza tym pokojem, gdzie są drzwi? Co tu do diaska się odpierdala? Idę szukać wyjścia! Przestańcie czcić pokój i kota pod różnymi nazwami i formami, lepiej dać stąd dyla, to pułapka!

6. Non duality

Nie ma żadnej pułapki! To Ty jesteś i sobą, i pokojem, i kotem, i projektantem tego wszystkiego! Nie trzeba szukać wyjścia, bo wyjściem również jesteś, tak samo, jak i latarką!

I jak, które podejście wybierasz? Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Autorstwo: Jarek Kefir
Zdjęcie: Mihail_hukuna (CC0)
Z inspiracji do profilu „Filozofia Pozytywna” na FB
Źródło: Jarek-Kefir.com

6

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. wojtek 26.12.2022 13:39

    Latarka w przypadku filozofii to raczej logika.

  2. Magic 01.01.2023 16:11

    jest jeszcze mamtowdupizm. Bardzo fajny nurt filozoficzny polegający na tym co sama nazwa podaje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.