54. rocznica Porozumienia z Nowego Jorku

Opublikowano: 20.08.2016 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1001

Na 15 sierpnia 2016 roku przypadła 54. rocznica podpisania Porozumienia z Nowego Jorku, umowy która zadecydowała o przyszłym statusie Papui Zachodniej. Dokument nie odnotowywany w kluczowych annałach historii powszechnej po drugiej wojnie światowej, został podpisany przez zagraniczne podmioty polityczne bez jakichkolwiek konsultacji z mieszkańcami Papui Zachodniej.

Treść porozumienia zawierała zgodę na przekazanie obszaru pod zarząd administracji indonezyjskiej i stała się preludium pod ostateczne przejęcie przez rząd w Dżakarcie zachodniej części Nowej Gwinei – terytorialnie o ponad 100 tys. km2 większej od powierzchni Polski. W rezultacie umowy indonezyjskie wojska wkroczyły do Papui Zachodniej zapoczątkowując kolonialną i militarną politykę, skutki i przebieg której określony został później przez zespół badawczy Uniwersytetu w Sydney mianem „ludobójstwa w zwolnionym tempie”.

Stronami umowy z Nowego Jorku były rządy Holandii i Indonezji – prawdziwym architektem porozumienia była jednak administracja amerykańskiego prezydenta Johna Kennedy’ego, która naciskała w tej sprawie na Holendrów przygotowujących się do dekolonizacji Papui Zachodniej.

Przeciwko Porozumieniu z Nowego Jorku protestowano w Manokwari…

Jednym z głównych mediatorów umowy stał się amerykański dyplomata Ellsworth Bunker, którego środowisko polityczne było przekonane, że „chodzi jedynie” o „kilka tysięcy kilometrów kwadratowych ziemi zamieszkanej przez kanibali”. Establishment krajów anglosaskich – Australii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – sprzyjając sprawie inkorporacji Papui Zachodniej w skład państwa indonezyjskiego przyczynił się pośrednio do jednych z największych masakr ludności cywilnej w obszarze Australii i Pacyfiku po zakończeniu drugiej wojny światowej.

…w Merauke…

Porozumienie z Nowego Jorku dla ustosunkowanych niepodległościowo Zachodnich Papuasów stało się symbolem zdrady, a 15 sierpnia, zwany też „dniem złamanej obietnicy” to jedna z dat symbolicznych – w ten właśnie dzień przypominają o tym, że proces dekolonizacji nie zakończył się a oni nadal doznają niesprawiedliwości wskutek gry interesów i pogwałcenia prawa międzynarodowego.

…w Nabire.

W Papui Zachodniej masowe demonstracje i pikiety w tym dniu były koordynowane przez Komitet Narodowy Papui Zachodniej (KNPB), który w manifeście ogłosił, że mieszkańcy Papui Zachodniej odrzucają Porozumienie z Nowego Jorku z 1962 roku, a Papua Zachodnia posiada prawo do samostanowienia, dekolonizacji i niezależności.

Protestacyjne akcje solidarnościowe odbyły się w Londynie…

KNPB wezwało Organizację Narodów Zjednoczonych do zakwestionowania umowy z 15 sierpnia 1962 roku i uznania za prawnie i moralnie wadliwe przeprowadzenie Aktu Wolnego Wyboru (PEPERA) z 1969 roku. KNPB apeluje do ONZ i rządu Indonezji o zagwarantowanie prawa do samostanowienia poprzez przyznanie mieszkańcom Papui Zachodniej prawa do referendum, ponieważ PEPERA nie spełniła międzynarodowych standardów odchodząc od przyjętej procedury (jeden człowiek – jeden głos).

…i w Hadze.

Ponadto KNPB wezwało ONZ do natychmiastowego wysłania pomocy humanitarnej do Papui Zachodniej i przeprowadzenia referendum niepodległościowego w Papui Zachodniej zgodnie z rezolucjami Zgromadzenia Ogólnego ONZ 1514 i 1541 (XV) i z treścią Deklaracji Westminsterskiej z 3 maja 2016 roku, w której położono nacisk na zapewnienie międzynarodowego nadzoru dla przyszłego referendum w Papui Zachodniej.

W stolicy Papui Zachodniej Port Numbay/Jayapura protesty spotkały się z gwałtowną odpowiedzią indonezyjskich służb. 3 osoby zostały postrzelone gumowymi pociskami, a cztery inne były torturowane przez indonezyjskich policjantów. Wśród torturowanych w Port Numbay/Jayapura była zachodniopapuaska kobieta widoczna na powyższym zdjęciu.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcia: Free West Papua Campaign, Komitet Narodowy Papui Zachodniej, Nieznani Twórcy – Papua Zachodnia
Źródła: WolneMedia.net i Free West Papua Campaign Poland


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.