5 mln kur uśmiercono z powodu ptasiej grypy

Opublikowano: 20.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1582

Ptasia grypa zbiera żniwo. W Polsce zanotowano już 169 ognisk choroby. Najgorsza sytuacja jest na Mazowszu. Do gazu poszło 5 mln ptaków. Drugie tyle oczekuje na uśmiercenie. Hodowcy są zdruzgotani. Ministerstwo Rolnictwa nie zapewni im oczekiwanej pomocy. Wczoraj na konferencji w Żurominie przedsiębiorców wsparli posłowie Lewicy oraz szef zrzeszenia biznesmenów rolnych – Michał Kołodziejczak.

Przedsiębiorstwa hodowlane płacą wysoką cenę za utrzymywanie modelu biznesu opartego na żywych zwierzętach. W powiecie żuromińskim, nazywanym „zagłębiem drobiarskim” zdiagnozowano już 60 ognisk ptasiej grypy. Komory gazowe pracują bez ustanku – 5 mln ptaków zostało zabitych. A to dopiero połowa założonych egzekucji.

Ptasia grypa, na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii opisana jest jako niezwykle zaraźliwa choroba wirusowa ptaków, powodująca nawet 100-procentową śmiertelność. Wywołują ją niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. Zakażone ptaki wydalają wirusa do środowiska wraz z kałem, wydzielinami z oczu i dróg oddechowych, a także powietrzem. Na świecie zdarzały się przypadki zakażenia człowieka takim typem wirusa, jednak w Polsce w ostatnim czasie takowego nie odnotowano.

Konieczność zagazowania milionów ptaków dla właścicieli ferm jest poważnym problemem biznesowym. „Mówimy tutaj o setkach milionów złotych. Sam eksport polskiego drobiu to jest 15 mld złotych. Utylizacja wszystkich ognisk choroby to jest cena wszystkich zwierząt, która stanowi tylko 25-30 proc. kosztów utylizacji ogniska choroby. Mówimy więc o miliardach złotych, z którymi będzie się musiał zmierzyć budżet. A z tą epidemią mogliśmy już wygrać wcześniej i nie mierzyć z tak wielkimi problemami finansowymi oraz kłopotami z zatrudnieniem, a przede wszystkim z dostępem do dobrej jakości polskiego mięsa drobiowego” – tłumaczył na konferencji prasowej w Żurominie Michał Kołodziejczak, przywódca biznesmenów rolnych z organizacji Agrounia.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi bezradne rozkłada ręce. Jest w stanie zapewnić hodowcom tylko 20 proc. oczekiwanych rekompensat. Resort wskazuje, że nie dostał wystarczających środków z Ministerstwa Finansów. „To jest skandal. Widać, że kasa budżetu państwa jest pusta. Widać dno. I zaczyna się od oszczędzania na rolnikach. Na tych, którzy od kilku lat walczą z pandemią ptasiej grypy i ASF. Nie będzie kasy na odszkodowania, na środki techniczne do usuwania ognisk ptasiej grypy. A przed nami ciepłe miesiące. Do tej pory wykryto 1000 przypadków ASF u dzików. Co będzie, jeśli pojawią się nowe ogniska w chlewniach? Jeśli do dramatu drobiarzy dojdzie dramat producentów trzody? Apelujemy do rządu o zabezpieczenie i uruchomienie maksymalnych środków budżetowych na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Nie można oszczędzać na rolnikach. Tutaj w Żurominie dzieje się dramat, ale on może powtórzyć się w każdym polskim powiecie. Panie Ministrze, czas iść do Ministra Finansów i zażądać kasy. Na rolnikach nie można oszczędzać. Widać jakie to dziadowskie państwo, państwo z tektury, zafundował nam PiS” – grzmiał na konferencji Marcin Kulasek, poseł Lewicy.

Utrzymywanie przemysłowej hodowli zwierząt to nie tylko kwestie etyczne związane z ich cierpieniami, ale również stwarzanie zagrożenia epidemicznego dla ludzi. „Intensyfikacja hodowli zwierząt i akwakultury odgrywa kluczową rolę i dramatycznie zwiększa ryzyko pandemii odzwierzęcych. Upychanie dużej liczby genetycznie podobnych osobników w niehigienicznych, gęsto zaludnionych miejscach, które powodują zły stan zdrowia i wysoki poziom stresu, znacznie zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów między dzikimi zwierzętami i zwierzętami hodowlanymi – a ostatecznie ludźmi” – mówi raport Programu Środowiskowego ONZ.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 20.04.2021 22:30

    a to takie same testy jak te ze Spowiedzi Ratownika ? juz dunskie swinie zremy, a teraz czyje kury mamy zrec? co to jest za kraj idio tow i lapowkarskich swin, zygac sie chce 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.