5 lat temu Obama kazał zamknąć Guantanamo

Opublikowano: 23.01.2014 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 310

Wczoraj, pięć lat po podpisaniu przez prezydenta Baracka Obamę dekretu nakazującego zamknięcie więzienia Guantanamo, Amnesty International skomentowała kwestię wciąż kontynuowanej operacji USA w Zatoce Guantanamo na Kubie, nazywając ją przykładem stosowania podwójnych standardów w kwestii praw człowieka.

“Pierwszą oficjalną decyzją podjętą przez Baracka Obamę po objęciu przez niego stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych był nakaz zamknięcia w przeciągu roku więzienia Guantanamo” – powiedziała Erika Guevara Rosas, Dyrektorka Programowa Amnesty Interational ds. Ameryki Północnej i Południowej. “Pięć lat później obietnica zmiany świadczy o porażce w walce o poszanowanie praw człowieka. Porażka ta będzie prawdopodobnie rzucać cień na spuściznę prezydenta Obamy, podobnie jak miało to miejsce za jego poprzedników.”

Dwanaście lat po tym jak do Guantanamo przywieziono pierwszych zatrzymanych w więzieniu tym przetrzymywanych jest wciąż ponad 150 mężczyzn. Większość z nich bez procesu czy wyroku sądowego.

Kilka z przetrzymywanych w Guantanamo osób objętych jest śledztwem zgodnie z zasadami systemu komisji wojskowej, który nie spełnia międzynarodowych standardów rzetelnego i sprawiedliwego procesu. Z prawie 800 przetrzymywanych w Guantanamo mniej niż 1% skazano przed komisją wojskową, a większość z wyroków to wynik przedprocesowej ugody.

Stany Zjednoczone oczekują, że inne kraje zrobią to, na co Stany same się nie zgadzają – przyjmą uwolnionych więźniów, których nie można deportować. W rezultacie nawet osoby z orzeczeniem sądowym, stwierdzającym, że są oni przetrzymywani bezprawnie, wciąż mogą pozostać w więzieniu. W zeszłym miesiącu, pięć lat po tym, jak sędzia amerykańskiego sądu federalnego orzekł, że przytrzymywano ich bezprawnie, doszło do przeniesienia do Słowacji trzech Ujgurów z Chin.

Ponad siedemdziesięciu zatrzymanych, w większości Jemeńczyków, “zatwierdzono do przeniesienia”, jednak sytuacja bezpieczeństwa w ich krajach ojczystych została uznana przez administrację USA za powód do przełożenia ich przeniesienia z Guantanamo.

“Więźniowie z Guantanamo przez lata żyją zatem w zawieszeniu. Wielu z nich doświadczyło poważnego naruszania praw człowieka, w tym wymuszonych zaginięć i tortur, jednak dostępu do zadośćuczynienia systematycznie im odmawiano, a odpowiedzialność za zbrodnie była minimalna” – mówi Erica Guevara Rosas. “W tym samym czasie, gdy kontynuowana jest operacja USA w obozie dla internowanych w Guantanamo, Stany Zjednoczone głoszą swoje oddanie w walce o międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka. Gdyby za brak poszanowania praw człowieka w Guantanamo odpowiedzialne było inne państwo, na pewno zostałoby potępione przez USA. Władze amerykańskie już dawno powinny były skończyć z hipokryzją i stosowaniem tych podwójnych standardów.”

Amnesty International wzywa władze amerykańskie do zapewnienia niezależnego i bezstronnego dochodzenia w sprawie, w której strona amerykańska mogła dopuścić się łamania praw człowieka zarówno w Guantanamo, jak i w innych miejscach. Wyniki dochodzenia powinny zostać upublicznione, a wszyscy odpowiedzialni za popełnione naruszenia prawa międzynarodowego powinni stanąć przed wymiarem sprawiedliwości, niezależnie od ich wcześniejszego lub obecnie zajmowanego stanowiska. Należy przerwać milczenie na temat łamania praw człowieka przez amerykańskich oficerów i służby bezpieczeństwa.

“Bezkarność odpowiedzialnych za łamanie prawa międzynarodowego, m.in. stosowanie w Guantanamo tortur czy wymuszonych zaginięć, to objaw rosnącej niesprawiedliwości, która wskazuje na poważne naruszania międzynarodowych zobowiązań USA” – mówi Erika Guevara Rosas.

Amnesty International w imieniu wszystkich ofiar łamania praw człowieka przez USA, zarówno obecnych, jak i byłych więźniów przetrzymywanych w Guantanamo, wzywa do zapewnienia im odpowiedniego zadośćuczynienia.

Tłumaczenie: Małgorzata Południak
Źródło: Amnesty International

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Zardoz
Użytkownik

Tych biedaków z Guantanamo powinno przygarnąć Amnesty International. Nie wiem ilu mają członków ale każdego po jedynym do domku i problem będzie rozwiązany. Przecież to tacy pokojowi ludzie.

Perun
Użytkownik
Perun

@Fenix
Oczywiście, że to bezprawie, ale z drugiej strony Islam a raczej nieodłączny jego element – dżihad, to jedno z większych zagrożeń, dla Europy w pierwszej kolejności.

W.W.
Użytkownik
W.W.

Bo Amerykanie tak twierdzą?
.
WW

Perun
Użytkownik
Perun

@W.W. @Fenix
Nie Szanowni Przyjaciele, nie dlatego. Podejrzewam, że na temat USA mamy identyczne zdanie. Przepraszam za lenistwo, ale wkleję swój komentarz sprzed kilku dni:
Trzeba sobie zdać w końcu sprawę z niezaprzeczalnego faktu, że Islam to nie religia, to ideologia, system, przepis na życie w którym religia jest tylko jednym z elementów całości. Islam dyktuje swoim wyznawcom wszystkie aspekty życia od urodzenia do śmierci, Islam to również ustrój polityczny i prawny ponieważ w/g szariatu nie ma rozdziału pomiędzy życiem świeckim a religijnym.
Głównym i jedynym celem Islamu jest dżihad czyli wszelkie działania prowadzące do rozprzestrzeniania, szerzenia i umacniania Islamu i muzułmanie robią to całkiem skutecznie, szczególnie w skretyniałej od liberalizmu Europie.
Mądrzy ludzie zauważyli i znaleźli na to potwierdzenie w Koranie, Hadisach oraz historii Islamu, że dżihad postępuje ( i tak go zainicjował Mahomet) w trzech etapach:
1) podstęp – takijja czyli ukrywanie prawdziwych zamiarów.
Z pierwszym etapem mamy do czynienia, gdy grupa wyznawców Mahometa jest niewielka, słaba liczebnie i politycznie. Przekonują wtedy do pokojowego charakteru Islamu, mówią o szlachetnych zamiarach, nie wspominają o istnieniu dżihadu itd. W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę, że to jedyna chyba religia, która dopuszcza kłamstwo w celu zwiedzenia przeciwnika.
Tak było podczas pobytu Mahometa w Mekce, w czasie tworzenia się systemu, pozyskiwania zwolenników. Myślę, że z etapem I mamy do czynienia w Polsce, jest ich raptem 30 tyś ( nie wiem czy te dane obejmują również całkowicie zasymilowanych i lojalnych polskich Tatarów?) a już budują nowe meczety i krzyczą o braku tolerancji w związku z protestami.
2) dżihad defensywny
W momencie, gdy siły muzułmanów na obcym terenie rosną, ich wpływy i znaczenie się zwiększają ale nie pozwalają jeszcze na otwartą walkę, dżihad przechodzi do defensywy. Zaczyna się terror, zastraszanie, następuję eskalacja żądań. Z pewnością Wielka Brytania, Etiopia znalazły się w drugim etapie dżihadu. Mahomet II etap wprowadził podczas pobytu w Medynie.
3) dżihad ofensywny
Uzyskanie, dzięki etapowi I i II pełni sił i środków do otwartej walki, następuje otwarty atak i aneksja terytorium. W historii było to zajęcie Półwyspu Arabskiego i ekspansja na Bliski Wschód a dziś chociażby Republika Środkowoafrykańska.
https://www.youtube.com/watch?v=sBYX7kk_Sq4

belfanior
Użytkownik
belfanior

sorki,koledzy…
Moze troszke nie na temat pytanko…:
calkiem niedawno zaistnial na lamach WM pewien delikwent slynny z rozbuchanej elokwencji,ustawiania wszystkich…generalnie osoba drazniaca wszystkich,mnie w tej liczbie…
Czy nie sadzicie ze dalej tu siedzi…pod innym nickiem?
…coz moze to uczulenie i nastepna teoria spiskowa…
:))

Herstoryk
Gość
Herstoryk

@Perun
Po mojemu, ten elaborat o Islamie to 5% wiedzy. Reszta to recytacja propagandowych straszaków.
O Islamie, takijii, itp, pisałem tu wielokrotnie, łatwo znaleźć.

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

@Perun gdybyś kolego ten zapał w poznawaniu prawdy skierował w stronę judaizmu,to odkryłbyś ,że islam i chrześcijaństwo jednakowo zostały wmanewrowane w obecną sytuację.

W.W.
Użytkownik
W.W.

A mieszkaliście tam?
Pracowałem i żyłem z nimi kilka lat. Islam w celach nie różni się od innych religii. Podobnie jak u nas, stal się uniwersalnym łącznikiem ludzi najeżdżanych przez zewnętrznych najeźdźców. To Europa uczyniła z niego religie wojująca, a dokładniej, bronią się tak, jak mogą. Oni nie mają czołgów i bombowców.
A ekspansja religii jest wpisana w każda z nich, jak np. w polski katolicyzm. Czym rożni się mułła wzywający do nawracania niewiernych od księdza wprowadzającego zakazy wiary do prawa i narzucającego go niewierzącym?
Czy bezprawnie, nocą jak złodzieje wieszający krzyż w sali sejmowej są lepsi od bojowników za wiarę?
Zanim zaczniecie pluć na innych, popatrzcie w lustro.

Perun
Użytkownik
Perun

Ci tutaj też są najeżdżani z zewnątrz a panienka to podstawiona syjonistka??
https://www.youtube.com/watch?v=ruOASffCA44
Takich linków można wstawiać dziesiątki, ale pewnie doprowadziłoby to do takiej samej “dyskusji” jak przy okazji szczepionek, macie swoje zdanie, szanuje je ale pozostanę przy swoim. Syjonistę i polakatolika wyczuję na milę i wiem jak z nim postępować, mudżahedina wyczuć nie zdążę bo mi gardło od tyłu podetnie. I tyle w temacie.