42 000 lat temu bieguny magnetyczne Ziemi obróciły się

Opublikowano: 07.07.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1888

W lutym 2021 roku australijscy naukowcy przeanalizowali zmiany składu ziemskiej atmosfery 42 tysiące lat temu, kiedy bieguny magnetyczne planety uległy odwróceniu. Przypuszcza się, że kataklizmy wywołane tym wydarzeniem mogły spowodować nawet wyginięcie neandertalczyków.

Naukowcy wiedzieli już, że 42 tysięcy lat temu bieguny magnetyczne naszej planety zostały tymczasowo odwrócone. Nazwa się to zjawisko „wydarzeniem Adamsa” – na cześć pisarza Douglasa Adamsa, który napisał powieść „Przewodnik po Galaktyce Autostopem”, w której odpowiedzią na „pytanie o życie, wszechświat i wszystko inne” był numer 42. Do tej pory jednak badacze mogli tylko zgadywać, jak to wydarzenie wpłynęło na bioróżnorodność organizmów lądowych i procesy atmosferyczne.

Autorzy najnowszej pracy na ten temat zebrali do analizy próbki nowozelandzkich endemicznych drzew kauri i zmierzyli w nich proporcje izotopów węgla. Umożliwiło to odnotowanie gwałtownego wzrostu emisji węgla, a konkretnie izotopu C13, którego nadreprezentację zauważono w okresie między 41 a 42 tysiące lat temu. Opierając się na tych danych, naukowcy byli w stanie stworzyć szczegółowy harmonogram zmian ziemskiej atmosfery w tym czasie.

Naukowcy porównali utworzoną oś czasu z danymi analitycznymi z próbek pobranych z miejsc na Oceanie Spokojnym i wykorzystali je w globalnym modelu klimatycznym. Autorzy odkryli, że po wydarzeniu Adamsa nastąpił wzrost pokrywy lodowej i lodowców nad Ameryką Północną, a także duże zmiany w prądach powietrza.

Jedną z najwcześniejszych wskazówek było to, że megafauna kontynentalnej Australii i Tasmanii zaczęła wymierać około 42 tysiące lat temu. Wydawało się to dziwne, ponieważ wydarzyło się to znacznie później niż przybycie starożytnych ludzi na kontynent. Teraz naukowcy wykazali, że wydarzenie Adamsa może wyjaśnić to nieoczekiwane wyginięcie.

W artykule autorzy sugerują, że wydarzenie Adamsa może wyjaśnić wiele innych tajemnic ewolucyjnych, takich jak wyginięcie neandertalczyków i nagłe rozpowszechnienie malarstwa figuratywnego w jaskiniach na całym świecie.

Na podstawie: Newsroom.unsw.edu.au
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szurnięty Mędrzec 08.07.2021 10:02

  To by tłumaczyło potop, oraz dlaczego starożytni obawiali się, że niebo spadło im na głowy. W ogóle jest teoria, że przed potopem ziemię otaczała warstwa wody, takiej powłoki dzięki której światło słoneczne rozpraszało się równomiernie co umożliwiało utrzymanie znośnego, tropikalnego klimatu na planecie

 2. rici 08.07.2021 10:26

  Medrzec to co opisujesz to teoria ze nasz uklad slonsczny w rzeczywistosci jest ukladem podwojnym, kiedys Ziemia krazyla z czesci planet wokol Saturna, i byla obrucona w jego strone swoja jedna strona, dlatego woda byla skupiona na jednej czesci, gdzie panowal wieczny dzien, ktory wlasnie umozliwial panowanie umiarkowanego klimatu. Obecny uklad wykrystalizowal sie dopiero po polaczeniu sie obydwu ukladow co wlasnie moglo skutkowac zmianami w obrocie Ziemi, a takze poteznymi turbulencjami geologicznymi, i miedzy innymi potopem.
  Wiecej na ten temat jest w teori elektrycznego wszechswiata.

 3. Szurnięty Mędrzec 09.07.2021 06:17

  Ooo dziena, na pewno zerknę

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.