4 lata więzienia za relacjonowanie pandemii

Opublikowano: 28.12.2020 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2053

Chińska dziennikarka została skazana na 4 lata więzienia za opisywanie przebiegu epidemii Covid-19 w Wuhan. Sąd oskarżył ją o „wszczynanie kłótni i wywoływanie kłopotów” – podaje serwis PAP.

Zhang Zhan w poniedziałek usłyszała wyrok sąd skazujący ją na cztery lata pozbawienie wolności. Chińskie władze oskarżyły dziennikarkę o wywoływanie niepokojów społecznych, poprzez informowanie o rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa w Wuhan.

Dziennikarka relacjonowała sytuację w Wuhan przy użyciu mediów społecznościowych – „Twittera” i „Youtube”, które są w Chinach zakazane. W maju została zatrzymana przez policję, a dziś usłyszała wyrok – 4 lata więzienia.

Zhang Zhan nie jest jedyną osobą zatrzymaną za rozpowszechnianie informacji o pandemii w Chinach. Oprócz niej co najmniej kilka osób usłyszy podobne zarzuty.

W poniedziałek przed budynkiem sądu w Szanghaju zebrała się grupa wspierająca Zhang, w tym dziennikarze i dyplomaci. Policja zablokowała jednak wejście do budynku sądu i nie pozwoliła nikomu z protestujących dostać się do środka. Dziennikarze również nie mogli uczestniczyć w ogłaszaniu wyroku.

Dziennikarka od maja była przetrzymywana w areszcie, gdzie prowadziła strajk głodowy. Jej prawnicy donoszą, że była karmiona siłą. Zhang zapowiedziała, że jeśli dostanie wysoki wyrok, zagłodzi się na śmierć.

To nie pierwszy przypadek, gdy władze Chin Ludowych stosują terror i cenzurę wobec dziennikarzy, uniemożliwiając im rzetelne wykonywanie swoich obowiązków.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. KubaD. 28.12.2020 13:04

  W Europie powinni takie kary wprowadzić.

 2. mackadmin 28.12.2020 16:33

  @KubaD No ale przeciez nie zamkna sami siebie kolego 😉

 3. Stanlley 29.12.2020 09:34

  Chińczycy są jeszcze w tyle za EU! Proszę! Tak to się robi u nas :
  jak się niszczy niezależnych dziennikarzy : https://youtu.be/bxOnN8SQX5c?t=407

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.