4-dniowy tydzień pracy na Islandii okazał się sukcesem

Opublikowano: 06.07.2021 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1635

Największy program pilotażowy na świecie, wprowadzający 4-dniowy tydzień pracy w Islandii, okazał się ogromnym sukcesem. Z efektów trwającego cztery lata programu zadowoleni są nie tylko sami pracownicy i związki zawodowe, ale też pracodawcy. Okazało się bowiem, że efektywność pracowników, mimo zmniejszonej liczby godzin, nie tylko nie spadła, ale też często wzrosła.

Program pilotażowy w zakresie 4-dniowego tygodnia pracy w Islandii, przeprowadzony został w latach 2015-2019. Wziął w nim udział 1 proc. pracującej, dorosłej populacji Islandii, a wśród pracowników, którym ograniczono godziny pracy, znalazły się nie tylko osoby zatrudnione na etacie (pracujące od godz. 9 do 17), ale też osoby pracujące w niestandardowym systemie zmianowym. W programie uczestniczyli przede wszystkim pracownicy biur, przedszkoli, szpitali i domów opieki społecznej.

Z analizy przeprowadzonej po zakończeniu programu przez brytyjski think tank Autonomy i islandzkie stowarzyszenie Association for Sustainability and Democracy (Alda) wynika, że program pilotażowy okazał się ogromnym sukcesem. Przede wszystkim ograniczona liczba godzin pracy pozytywnie wpłynęła na samopoczucie i zdrowie pracowników, którzy brali udział w badaniu, co przełożyło się na efektywność ich pracy. Niemal we wszystkich grupach zawodowych można było zaobserwować obniżenie poziomu stresu i wypalenia zawodowego, a także przywrócenie większej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

„Islandzki przykład związany z wprowadzeniem krótszego tygodnia roboczego mówi nam, że w dzisiejszych czasach można nie tylko mniej pracować, ale też że możliwe są stopniowe zmiany” – podsumowuje wnioski z programu Gudmundur D. Haraldsson, badacz ze stowarzyszenia Alda. A Will Stronge z think tanku Autonomy dodaje: „Badanie pokazuje, że największa jak dotąd na świecie próba skrócenia tygodnia pracy w sektorze publicznym okazała się pod każdym względem przytłaczającym sukcesem. Okazuje się, że sektor publiczny dojrzał do bycia pionierem w zakresie krótszego tygodnia pracy, a wnioski z tego mogą wyciągać także inne rządy”.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wolfman 07.07.2021 10:38

    Świetnie, można liczyć że za 200 lat dotrze to do Polski. Jeśli jeszcze będzie , ogołocona ze wszystkiego

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.