35 mln zł dla 202 młodych naukowców

Opublikowano: 06.10.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 6

202 młodych naukowców, prowadzących wysokiej jakości badania i cieszących się imponującym dorobkiem naukowym, otrzymało w piątek stypendia od minister nauki i szkolnictwa wyższego. W sumie trafi do nich około 35,5 mln zł.

Jak poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w dziewiątej edycji konkursu na stypendia dla młodych wybitnych uczonych wpłynęło ponad 727 wniosków. Spośród nich wyłoniono 202 laureatów, którzy zdobyli co najmniej 90 punktów.

“Przyznawane co roku stypendia dla wybitnych młodych naukowców to nagroda za ich pasję naukową i przekraczanie naukowych granic. Polska potrzebuje innowacji, a to właśnie młodzi potrafią łamać bariery, szukać nowych pomysłów i idei. Obok tych prestiżowych wyróżnień młodzi badacze mają na początku kariery naukowej wiele innych możliwości rządowego wsparcia, z których chętnie korzystają” – mówi minister Lena Kolarska-Bobińska.

Najwięcej tegorocznych stypendystów – aż 24 – pochodzi z Uniwersytetu Warszawskiego. Uniwersytet Jagielloński ma ich 17, a Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 14. Stypendyści reprezentują nauki humanistyczne, społeczne, nauki o sztuce i twórczości artystycznej, nauki przyrodnicze, techniczne, ścisłe, rolnicze i medyczne.

Najlepsi badacze, którzy nie ukończyli 35. roku życia będą otrzymywali maksymalnie ok. 5 tys. zł miesięcznie w latach 2014-2017. Tylko w ostatnich dwóch miesiącach 2014 roku resort nauki przeznaczy na stypendia dla wybitnych młodych badaczy ponad 2 mln zł.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców przyznawane są młodym badaczom zatrudnionym w uczelniach, w instytutach Polskiej Akademii Nauk lub instytutach badawczych. Wnioski składa instytucja zatrudniająca młodego badacza. Ocenie podlega m.in. dorobek naukowy kandydata, poziom prowadzonych badań, nagrody oraz udział w projektach międzynarodowych.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
_raulgonzalez_
Użytkownik

Wyłudzić takie stypendium można przede wszystkim robiąc naukę, chyba, że znasz jakieś tajne sposoby ;/ nie doszukujcie się we wszystkim spisków

grzech
Użytkownik

Uniwersytet Warszawski to kuźnia komunistów dlatego tylu laureatów a PAN to prawie sami Żydzi. Tak oto II PRL czyli niby III RP daje szansę Polakom.

skyhigh
Użytkownik
skyhigh

konspira wam wjechała na umysł, dla mnie 5 tys/m-c dla najlepszych naukowców to śmieszne wynagrodzenie

8pasanger
Użytkownik

Jeśli nie będziemy normalnie wynagradzać młodych naukowców to wyjadą.To nie są jacyś mnisi tylko normalni ludzie chcący założyć rodziny.Skoro byle sprzedawca w salonie mercedesa , którego praca polega na wciskaniu czegoś co i tak jest dobre może zarabiać 6000miesięcznie z premiami.To nie widzę powodu , dla którego naukowiec , którego praca może pchnąć świat do przodu(w tym nasz kraj jeśli nie będziemy wciąż marnować szans)nie miałby zarabiać 5000miesięcznie.