330 000 nadmiarowych zgonów z winy polityki cięć

Opublikowano: 09.10.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1078

Jak wynika z badań, z powodu polityki „austerity”, a więc rządowych cięć wydatków na usługi i świadczenia publiczne wprowadzonych, aby uzyskać budżetowe oszczędności w latach 2012-2019 doszło do 330 tysięcy nadmiarowych zgonów w Wielkiej Brytanii.

Polityka szukania oszczędności uprawiana przez rządy kierowane przez polityków Partii Konserwatywnej zabija i to całkiem dosłownie. Jak wykazało badanie opublikowane w „Journal of Epidemiology and Community Health” w Anglii, Walii i Szkocji w ciągu ośmiu lat (w okresie 2012-2019, a więc jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19) liczba zgonów przekroczyła oczekiwaną ilość śmierci o 334 327. W skrócie, można napisać, iż tyle właśnie ludzkich żyć pochłonęło brytyjskie „austerity”. Tendencję tą dało się już zauważyć wcześniej, a trendy związane z większą umieralnością zaczęły się nasilać już w 2010 roku, gdy rząd koalicyjny kierowany przez torysów zaczął w imię polityki oszczędnościowej ograniczać wydatki publiczne o dziesiątki miliardów funtów.

Autorzy badania sugerują, że dodatkowe zgony w latach 2012-2019 odzwierciedlają wzrost liczby osób umierających przedwcześnie po doświadczeniu obniżonych dochodów, złego stanu zdrowia, złego odżywiania i warunków mieszkaniowych oraz izolacji społecznej.

„Kiedy obecny rząd Wielkiej Brytanii debatuje nad obecnym i przyszłym kierunkiem [polityki] gospodarczej, musi zrozumieć i wyciągnąć wnioski z niszczących skutków cięć w podstawowych usługach publicznych i programach socjalnych oraz ich wpływu na zdrowie ludności w całej Wielkiej Brytanii” – komentował Prof. Gerry McCartney z University of Glasgow i współautor artykułu, cytowany przez „The Guardiana”. „To badanie pokazuje, że w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie znacznie więcej zgonów było spowodowanych polityką gospodarczą rządu Wielkiej Brytanii niż pandemią COVID-19″ – dodawała Ruth Dundas, profesor epidemiologii społecznej na University of Glasgow, współautorka rzeczonego badania.

Całkowita nadwyżka zgonów obejmowała 237 855 mężczyzn w Anglii i Walii oraz 12 735 mężczyzn w Szkocji. W Anglii i Walii odnotowano 77 173 zgonów kobiet, a w Szkocji- 6564. Wskaźniki zgonów wśród kobiet mieszkających w 20% najbardziej ubogich obszarach Anglii wzrosły o 3% po spadku o 14% w ciągu poprzedniej dekady. W Szkocji przedwczesne zgony na piątym najbardziej ubogim obszarze wzrosły o 6–7% wśród mężczyzn i kobiet, po wcześniejszym spadku o 10–20%.

Warto również dodać, iż w ramach tego badania nie odkryto niczego, czego by już wcześniej nie wiedziano. Jak podaje „The Guardian” wcześniejsze badania również bezpośrednio wiązały politykę „austerity” w ramach systemu ochrony zdrowia i programów społecznych z nadmierną liczbą zgonów w Anglii, a także z mniejszą średnią długością życia wśród osób najbardziej potrzebujących.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Zdjęcie: SofiLayla (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.