33 stopnie mrozu w Afganistanie i ponad 160 zabitych z zimna

Opublikowano: 29.01.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2333

Zimno w Afganistanie nie ustępowało przez ponad dwa tygodnie, w niektórych miejscach temperatura osiągnęła minus 33, a 166 osób zmarło na skutek mrozu.

Liczba ofiar śmiertelnych skutków silnego zimna w Afganistanie, które nie ustępują od ponad dwóch tygodni — od 10 stycznia osiągnęła 166. Informację taką opublikowano w sobotę 28 stycznia br. na stronach Ministerstwa Zarządzania Katastrofami Afganistanu.

Temperatura powietrza wielokrotnie spadała do minus 33 stopni Celsjusza. Mrozom towarzyszyły obfite opady śniegu i marznące deszcze. W wielu miejscach wystąpiły przerwy w dostawie prądu. Według lokalnych meteorologów ta zima jest „z pewnością najzimniejsza w ostatnich latach”.

Jak zauważyła Światowa Organizacja Zdrowia, od 23 stycznia 17 osób zmarło z powodu ostrych infekcji dróg oddechowych w wiosce w prowincji Badakszhan w północno-wschodnim Afganistanie. Według WHO trudne warunki pogodowe utrudniają pracownikom humanitarnym dotarcie do tego obszaru. WHO wymieniła również pożary i zatrucia gazami używanymi do ogrzewania pomieszczeń jako przyczyny śmierci.

Afganistan stoi w obliczu jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych.

Afganistan znajduje się w międzynarodowej izolacji z powodu dojścia do władzy radykalnego islamistycznego ruchu „Taliban”. Kraj przeżywa jeden z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych. Ponad połowa z 38 milionów ludzi nie ma bezpiecznego zaopatrzenia w żywność, a trzy miliony dzieci regularnie doświadcza niedoborów żywności.

Międzynarodowa pomoc humanitarna dla Afganistanu została dodatkowo ograniczona w następstwie decyzji talibów z 24 grudnia 2022 r. o zakazie zatrudniania kobiet przez lokalne i zagraniczne organizacje pozarządowe (NGO). Każdej organizacji pozarządowej, która nie zastosuje się do nakazu, zostanie cofnięta licencja na prowadzenie działalności w Afganistanie, podało ministerstwo gospodarki w oświadczeniu. Według jego przedstawiciela zakaz dotknął ponad 180 organizacji wchodzących w skład agencji koordynującej pomoc dla Afganistanu (ACBAR). Jak zauważa Reuters, misje humanitarne ONZ często działają w Afganistanie za pośrednictwem lokalnych organizacji, które objęte są zakazem. Później zrobiono wyjątek dla sektora zdrowia, a niektóre organizacje pozarządowe zostały ponownie otwarte.

Wcześniej talibowie zakazali kobietom studiowania na uniwersytetach. Ruch tłumaczył tę decyzję „ochroną interesów narodowych”, a także koniecznością zmiany programu nauczania zgodnie z normami islamskimi.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Aaron Schwarzkopf 29.01.2023 16:23

    Globalne ocieplenie?

  2. pikpok 29.01.2023 17:09

    Albo celowe anomalie pogodowe,tak jak rekordowe opady deszczu i powodzie w Pakistanie, dzięki którym “globaliści” łatwiej przejmą tamtejsze złoża ?

  3. Aaron Schwarzkopf 29.01.2023 18:21

    Od tygodnia mniej więcej nad głowami mamy gęstą pokrywę chmur, w nocy wyraźnie słychać dźwięk przelatujących nad chmurami samolotów…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.