29 kobiet zatrzymanych za zdjęcie hidżabu

Opublikowano: 03.02.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 852

Trwają akcje protestacyjne irańskich kobiet przeciwko zakrywaniu głowy. Na ulice Teheranu bez hidżabu wyszło ich 29. Wszystkie zostały zatrzymane przez policję obyczajową.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie doszło do zatrzymań, informację tę podała wczoraj rano agencja AFP. „Funkcjonariusze zatrzymali 29 osób, które zakłócały porządek społeczny” – napisała teherańska policja w komunikacie prasowym.

Demonstracja niezależności w ostatnich dniach odbywa się również w mediach społecznościowych. Irańskie kobiety, głównie te z większych miast, robią sobie zdjęcie z odsłoniętymi włosami oraz hidżabem na znak protestu powieszonym na kiju.

Na przełomie roku aresztowano Widę Mowahed, która stała się symbolem kobiecej walki o prawo do ubierania się Iranek tak, jak chcą (internet obiegło jej zdjęcie stojącej na transformatorze energetycznym). Wprawdzie 31-latkę po miesięcznym przetrzymaniu w areszcie wypuszczono na wolność, a jej prawniczka wyrażała nadzieję, iż nie będzie dalszego postępowania przed sądem, ale w styczniu do aresztu trafiły już kolejne dziewczyny (o ich zatrzymaniu pisaliśmy tutaj). Nie powstrzymuje to Iranek przed fotografowaniem się na “Facebooku” i “Twitterze” bez hidżabów.

Ajatollahowie zapowiadali ustępstwa w sprawie kobiecych strojów, ale okazało się, że na razie na etapie deklaracji się skończyło. Organy ścigania nadal wymierzają kary za obrazę moralności. Nie chcę odstąpić od obowiązku noszenia luźnego stroju zakrywającego ciało i połączonego u góry z hidżabem.

Prokurator generalny Iranu Mohammad Dżafar Montazeri powiedział, że „kwestionowanie obowiązku zasłaniania włosów przez niektóre kobiety jest dziecinne”. “To nieznacząca afera, w której nie ma nic niepokojącego” – starał się uspokajać nastroje, jednocześnie jednak sugerując, że protesty Iranek mogą być inspirowane z zagranicy.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.