26 mln odszkodowania dla Lux Veritatis

Opublikowano: 23.02.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 444

Zawarciem ugody zakończył się spór sądowy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Fundacją Lux Veritatis.

Należąca do ojca Tadeusza Rydzyka fundacja otrzyma gigantyczną rekompensatę za cofnięcie dofinansowania do projektu budowy toruńskiej sieci energii geotermicznej w 2008 roku. Wówczas NFOŚiGW wypowiedział podpisaną rok wcześniej umowę, argumentując, że wykonawca projektu może sobie nie poradzić z jej realizacją. Strona rządowa wyraziła liczne wątpliwości dotyczące planu poszukiwania i adaptacji energetycznej gorących źródeł.

Kluczowy wpływ na przebieg sprawy miało odnalezienie notatki sporządzonej w 2008 roku przez ówczesnego wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego, która wskazuje na to, że urzędnicy otrzymali polecenie znalezienia pretekstu do wypowiedzenia umowy i pozbawienia tym samym Lux Veritatis wielomilionowej dotacji z Unii Europejskiej.

“Rzeczywiście, taka notatka istnieje, ma ona charakter bardzo oryginalny, nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek coś takiego zostało sporządzone w Narodowym Funduszu, ale niestety w tym przypadku miało to miejsce, ja potwierdzam, że w dokumentacji istnieje taka notatka” – przyznał niedawno dr Kazimierz Kujda, prezes zarządu NFOŚiGW.

Proces miał charakter cywilny. Za czasów Platformy Obywatelskiej, strona rządowa nie przyjmowała propozycji ugody, utrzymując, że decyzja o cofnięciu dotacji miała podstawy merytoryczne. Po przejęciu władzy przez PiS i obsadzeniu przez tę partię stanowisk w NFOŚiGW, determinacja w dążeniu do korzystnego dla państwa werdyktu znacznie osłabła. Ugoda, na którą zgodziły się strony sporu i którą zaakceptował warszawski sąd zakłada przyznanie toruńskiej fundacji ponad 26 milionów złotych odszkodowania.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. bro 23.02.2016 11:13

  “…fundacja otrzyma gigantyczną rekompensatę…’ – 26 mln to gigantyczna suma ? przypomnę choćby o 30 mln które PO wydało na “Portal dla Bezdomnych” 😉

 2. Czejna 23.02.2016 13:07

  Nie wiem czy mozna przebic byla ekipe w zlodziejstwie.
  Wszyscy oczekujemy w koncu sprawiedliwosci. Nie znam
  za bardzo tej sprawy, ale jesli jest to sprawiedliwe, to
  niechaj tak bedzie, tylko czy ta sprawiedliwosc zakonczy sie
  w granicach nowego ukladu czy rozleje sie na kazdego obywatela?

 3. mareczek 23.02.2016 13:36

  Czejna
  A rydzyka uwazasz za uczciwego czlowieka?

  Dziwnie ma sie ta sprawa do ostatniej proby dofinanswania prywatnej uczelni rydzyka na 20mln.

 4. Świetlisty 23.02.2016 14:46

  takie pojęcie jak uczciwość to mit dla mas

  Co to jest uczciwość? Czy rządy są uczciwe i kiedykolwiek były?

  To po prostu ustanawianie tzw”prawa” z pozycji siły, reszta podległych niewolników systemu (mas) ma słuchac bo jak nie to….

 5. ZIWK 23.02.2016 22:02

  @mareczek
  To jest dopiero 1 rata…

 6. moohozol 24.02.2016 07:48

  Drodzy komentujący. Jestem z Torunia. Odnoszę wrażenie, że w odróżnieniu od Was, wielokrotnie przebywałem w miejscach, gdzie pan Rydzyk wydaje pieniądze. Nie mówimy o pojedynczym obiekcie, mówimy o wielu obiektach. Wymienię najważniejsze:
  1. obiekty wokół kościoła Redemtorystów – wyrzucona szkoła samochodowa, w tym miejscu teraz jest ogromne studio tv i dom pielgrzyma (dawny internat szkoły)
  2. Nowobudowany kościoł z parkingiem jak pod największą galerią handlową obok portu drzewnego,
  3. Szkoła wyższa złożona z kilku budynków też na tym terenie (4-5 budynków)
  4. Rozbudowane z niewielkiego “gierkowskiego klocka” obiekty stacji radiowej – dwa budynki w tym jeden dla pielgrzymów
  5. Na obrzeżu szkoły wyższej i kościoła tzw. geotermia czyli źródło ciepła o bardzo kontrowersyjnej wydajności, tuż przy brzegu Wisły, zasolone jak jasna cholera i tylko czekać na wyciek solanki do rzeki.
  Do diabła ciężkiego! Jeszcze mu mało!!!! Za 26mln można dać dzieciakom w szkołach dużo, bardzo dużo obiadów. Panie ojciec Rydzyk, won od państwowej kasy!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.